Narodowe Czytanie Mickiewicza w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku

Reklama

Ballady i Romanse Adama Mickiewicza będą w tym roku tematem XI edycji akcji Narodowego Czytania. Mieszkańcy naszego powiatu mogą w niej uczestniczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku w sobotę, 3 września.


Narodowe Czytanie 2022 to XI edycja akcji, której celem jest popularyzacja kanonu literatury polskiej. W 2012 roku zainicjował ją Prezydent RP Bronisław Komorowski wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W tym roku spotkamy się, aby wspólnie przeczytać również dzieło wieszcza. Tym razem będą to Ballady i Romanse, które miały premierę 200 lat temu w Wilnie. To wydarzenie zapoczątkowało romantyzm w Polsce.

Zbiór zawiera 14 utworów: Pierwiosnek, Romantyczność, Świteź, Świtezianka, Rybka, Powrót taty, Kurhanek Maryli, Do przyjaciół, To lubię, Rękawiczka, Pani Twardowska, Tukaj albo Próby przyjaźni, Lilije, Dudarz.

Narodowe Czytanie w Radomsku odbędzie się w sobotę (3 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej, znajdującej się przy ulicy Narutowicza 4. Początek o godz. 11.

 

Do udziału w tegorocznej edycji zachęca Prezydent RP Andrzej Duda, pisząc do uczestników: „Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa”.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie, jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD