W walentynki zadbaj o serce

Reklama

Walentynki to znakomita okazja, by przypomnieć o sercu i o tym by, przede wszystkim ukochać siebie i zadbać o swoje zdrowie. Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Ich występowanie, oprócz genetycznych skłonności, jest ściśle związane ze stylem życia.


Łódzki NFZ w walentynki przypomina o profilaktyce chorób układu krążenia. Ceniony łódzki kardiolog dr M. Chudzik proponuje, by wziąć ukochanego na walentynkowy 40-minutowy spacer.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie (ponad 30% zgonów), znacznie wyprzedzając nowotwory. W Polsce są pierwszą przyczyną zgonów (ponad 40% zgonów) – zaznacza prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, kierownik Kliniki Wad Zastawkowych Serca w Narodowym Instytucie Kardiologii.

Na rozwój chorób układu krążenia wpływa styl życia. To jak się odżywiamy, czy palimy tytoń lub pijemy alkohol. Ale też, czy w pracy często towarzyszy nam stres lub więcej siedzimy za biurkiem.

Aby już dzisiaj zapobiegać tym niebezpiecznym czynnikom warto:

  • rzucić palenie;
  • ograniczyć w diecie sól, cukier i tłuszcze nasycone (występują m.in. w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz oleju kokosowym i palmowym);
  • zadbać o codzienną aktywność fizyczną, choćby spacer;
  • regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi;
  • badać stężenie cholesterolu;
  • WYELIMINOWAĆ spożywanie alkoholu;
  • kontrolować wagę.

Ile lat ma twoje serce?

Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK), który ma na celu podniesienie wiedzy i świadomości pacjentów na temat chorób układu krążenia i zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim zmniejszenie o 20 proc. zachorowalności i umieralności Polaków z powodu chorób układu krążenia.

ChUK to program skierowany do osób młodych i zdrowych, które przede wszystkim powinny zadbać o zapobieganie chorobie i jak najdłuższe życie w zdrowiu, bez leczenia lekami. Temu służy profilaktyka chorób układu krążenia tzw. program NFZ ChUK. Jest on unikalny, ponieważ ocenia kompleksowo i całościowo ryzyko udaru i/lub zawału serca. Po drugie z tych zbadanych wskaźników możemy obliczyć tzw: „wiek serca” czyli sprawdzić czy nasze serce i naczynia są „starsze” czy „młodsze” od naszego kalendarzowego wieku.

Dlatego zachęcamy każdego pacjenta, który skończył 35 lat, a nie przekroczył 65 roku życia, aby skorzystał z bezpłatnej możliwości zbadania czy stan zdrowia jest rzeczywiście bardzo dobry i nie jest w grupie podwyższonego ryzyka zgonu z powodu chorób układu krążenia. Jeżeli natomiast okaże się, że to ryzyko jest podwyższone w ramach programu można przystąpić do programu profilaktyki i/lub zostać skierowanym do dalszej diagnostyki specjalistycznej. Walentynki to bardzo dobry dzień, aby zacząć dbać o swoje i naszych najbliższych serca. Pozytywne emocje, uśmiech to dobra energia dla naszych serc. Moja propozycja, aby najbliższą osobę/osoby zaprosić na 40-minutowy walentynkowy spacer. To najzdrowsze „lekarstwo” dla serca – apeluje Dr Michał Chudzik, kardiolog.

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK) – dzięki niemu Twoje serce będzie biło dłużej

Nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do swojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Każda placówka POZ realizuje program ChUK. Badania finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Badania w ramach programu można wykonać raz na 5 lat w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Wystarczy zgłosić chęć wzięcia udziału, a przychodnia sprawdzi, czy kwalifikujemy się do programu. Badania wykona lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.

Program profilaktyki ChUK jest dla Ciebie, jeśli spełniasz wszystkie te warunki:

  • masz od 35 do 65 lat;
  • nie masz cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii ani niektórych chorób układu krążenia (jeśli na nie chorujesz, dowiesz się od lekarza, czy możesz wziąć udział w programie);
  • nie korzystałeś lub nie korzystałaś z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat.

Co cię czeka w ramach programu? Lekarz lub pielęgniarka POZ przeprowadzi z Tobą wywiad oraz:

  • sprawdzi ciśnienie tętnicze krwi;
  • zmierzy BMI, czyli indeks masy ciała;
  • pokieruje na badania krwi: stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, trójglicerydów i glukozy.

Masz wyniki? Na tej podstawie lekarz lub pielęgniarka POZ oceni, jak duże jest ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz przekaże dalsze zalecenia.

Dieta dla serca

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował plany żywieniowe w oparciu o zasady diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), które dostępne są na portalu www.diety.nfz.gov.pl.

PRZECZYTAJ: Poradnik Pacjenta: Poznaj ChUK – program NFZ, w którym zakocha się Twoje serce



ChUK W Łódzkiem

Leczenie chorób układu krążenia kosztowało w ubiegłym roku ok. 20 mld zł. To niebagatelna kwota, którą wydaliśmy ze składki zdrowotnej na świadczenia medyczne i leki. W 2023 r. z programu ChUK w całej Polsce skorzystało ponad 570 tys. pacjentów. Z danych Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że liczba pacjentów korzystających z programu rośnie. Jeszcze w 2020 liczba przebadanych pacjentów wynosiła zaledwie nieco ponad 3,5 tys., jednak już w 2022 – 16,7 tys., a w 2023 roku ponad 47,5 tys. pacjentów.

Z pewnością na wzrost ilości przebadanych pacjentów w latach 2022 i 2023 miało wpływ rozszerzenie grupy pacjentów, którzy z tego programu mogą korzystać. Do połowy 2022 roku skorzystać mogli tylko pacjenci, którzy w danym roku kalendarzowym mają: 35, 40, 45, 50 lub 55 lat. Jednocześnie miało to wpływ na zwiększenie potencjalnej ilości pacjentów, którzy mogli skorzystać z tego programu. Choć liczba pacjentów się zwiększyła, wciąż zbyt mało mieszkańców regionu z niego korzysta. W 2023 r. z programu mogło skorzystać blisko 750 tys. pacjentów, z czego skorzystało… zaledwie 6%.

POZ rekordzista

W ubiegłym roku najwięcej badań w ramach programu wykonała opoczyńska poradnia POZ NZOZ Vita-Med. Medycy zbadali tu w ramach programu CHUK ponad 2,6 tys. pacjentów.

W naszej placówce mamy świetny zespół pielęgniarsko – lekarski i to właśnie dzięki ich zaangażowaniu tak dużo pacjentów skorzystało z programu CHUK. Stawiamy przede wszystkim na profilaktykę! Stan zdrowia pacjentów w dużej mierze zależy od stylu życia, systematycznego wykonywania badań profilaktycznych, eliminowania lub minimalizowania czynników sprzyjających różnym chorobom. Dobra współpraca z pielęgniarką środowiskową a pacjentem przynosi takie efekty – podkreśla Marek Orciuch z NZOZ Vita-Med w Opocznie.

Ile kosztuje profilaktyka

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ w 2023 r. sfinansował świadczenia (program CHUK) w wysokości 6 mln 200 tys. zł. Na rok 2024 przeznaczona jest kwota ponad 8 mln 200 tys. W 2022 r. 4 700 pacjentów miało zawał, a 4 346 udar, ilu z nich udałoby się uniknąć, gdyby pacjenci wcześniej wdrożyli profilaktykę.


Czytaj też: XV Radomszczańskie Zapusty – tradycja i radość na ulicach miasta [FOTO]


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD