Kupujesz choinkę? Sprawdź, czy pochodzi z legalnego źródła

Reklama

Okres przedświąteczny to czas, gdy w wielu miejscach oferowane są do sprzedaży choinki oraz gałązki z drzew iglastych do bożonarodzeniowych stroików. Nie zawsze jednak pochodzą one z legalnego źródła, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup świątecznego drzewka, upewnijmy się, że nie pochodzi ono z kradzieży.


Musimy pamiętać, że nielegalna wycinka drzew, w tym choinek, jest nie tylko działaniem szkodliwym dla środowiska, ale również poważnym naruszeniem prawa. Policja przypomina, że zarówno sprzedaż kradzionych drzewek, jak i ich zakup prowadzą do odpowiedzialności karnej za przestępstwo lub wykroczenie.

Decydując się na nielegalną wycinkę choinki w lesie lub kradzież drzewka, które zostało wcześniej ścięte, narażamy się na odpowiedzialność prawną i w zależności od wartości drzewka, poniesiemy konsekwencje za popełnione wykroczenie lub przestępstwo. Grozi nam wówczas grzywna w wysokości do 5 tys. zł lub kara ograniczenia wolności, a w przypadku dopuszczenia się przestępstwa, nawet do 5 lat więzienia – mówi aspirant Dariusz Kaczmarek, z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Warto przypomnieć, że osoby, które decydują się na zakup choinki pochodzącej z nielegalnej wycinki, również mogą ponosić odpowiedzialność prawną za paserstwo, jeśli zakupiona choinka pochodzi z kradzieży lub przywłaszczenia. W zależności od wartości drzewka będzie się to wiązało z odpowiedzialnością karną za popełnione wykroczenie lub przestępstwo.

Oferowane w sprzedaży choinki nie zawsze pochodzą z lasu. Zdarza się, że są one pozyskiwane nielegalnie, w wyniku kradzieży z prywatnych choinkowych plantacji. Prawo przewiduje również konsekwencje za kradzież choinek poza lasem. Sprawca takiego czynu zabronionego odpowie wówczas z artykułu 119 kodeksu wykroczeń lub, jeśli wartość drzewka przekroczy kwotę 800 zł, musi liczyć się z surowszymi konsekwencjami – dodaje asp. Kaczmarek.

Aby zapobiec procederowi nielegalnej wycinki i kradzieżom drzewek iglastych z lasu, a także sprzedaży skradzionych choinek, policjanci, jak co roku, będą sprawdzać czy sprzedawcy proponują kupno drzewek pochodzących z legalnych źródeł.

Jak rozpoznać legalną choinkę?

Drzewko choinkowe musi mieć przyczepioną etykietę z danymi producenta lub specjalny certyfikat potwierdzający legalne pochodzenie. Warto kupować drzewka wyłącznie od sprawdzonych sprzedawców, np. na wyznaczonych targowiskach, w punktach sprzedaży leśnictw lub u renomowanych producentów.

Jak bezpiecznie przewieść choinkę?

Przewożone drzewko:

  • nie może ograniczać pola widzenia kierowcy;
  • musi być zabezpieczone przed przemieszczaniem się podczas jazdy (urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnianiem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy);
  • nie może utrudniać kierowcy korzystania z pojazdu;
  • nie może przysłaniać świateł zewnętrznych pojazdu oraz tablicy rejestracyjnej.

Czytaj też: Znamy już wyniki głosowania w 9. edycji Budżetu Obywatelskiego


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida oraz iOS w sklepach Google Play i App Store.
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD