Ciepłownia w Radomsku przejdzie pierwszy etap modernizacji

Reklama

Rozpoczęła się modernizacja Zakładu Ciepłowniczego w Radomsku. To również pierwszy krok do stopniowego odejścia od węgla, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz kosztów produkcji ciepła.


W piątek, 8 września w urzędzie miasta została podpisana umowa na budowę 4 kotłów gazowo-olejowych o nominalnej mocy grzewczej pomiędzy 2,5, a 2,7 MW każdy (nominalna moc w paliwie poniżej 3MWt każdy). Inwestycja ta ma uzupełnić moc cieplną istniejącej kotłowni węglowej zbudowanej z 5 szt. kotłów WR10 i której moc zostanie poprzez automatykę ograniczona. Dzięki takiemu rozwiązaniu instalacja w Radomsku nie będzie podlegała przepisom ustawy z dnia 12 czerwca 2015r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, co przełoży się na ograniczenie kosztów produkcji ciepła dla mieszkańców. Wykonawca – firma Envirotech z Poznania ma 10 miesięcy na wykonanie inwestycji.

Pierwsza umowa dotycząca automatyki i systemu sterowania kotłami oraz obniżenia mocy kotłów węglowych, aby spełnić warunki ETS i ograniczyć koszty opłat za emisję CO2 została podpisana w lipcu tego roku. A dziś prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku, Zbigniew Rybczyński i przedstawiciele wykonawcy – Envirotech: Przemysław Banach dyrektor ds. kontraktów, prokurent, i zastępca dyrektora ds. usług technicznych i Jacek Górniaczyk kierownik działu przygotowania kontraktów podpisali umowę na budowę kotłowni kontenerowej składającej się z 4 kotłów olejowo-gazowych wraz z magazynami paliwa w formule projektuj i buduj.

Będą to kotły szczytowe, czyli w momencie niedoboru mocy w kotłach węglowych, będą uruchamiane kotły olejowe. Będą one w zabudowie kontenerowej, więc są mobilne. W razie konieczności przedsiębiorstwo będzie mogło kocioł wraz z magazynem paliwa przewieźć w dowolne miejsce i podłączyć do sieci – mówi Jacek Górniaczyk.

Będziemy mieli obniżoną moc kotłów węglowych, która nie będzie wymuszała na nas obowiązku wnoszenia opłat za emisje CO2, a jednocześnie nasi odbiorcy będą zabezpieczeni w taki sposób, że w przypadku niskich temperatur obniżona moc kotłów będzie uzupełniona z kotłów gazowo-olejowych – wyjaśnia prezes PGK Zbigniew Rybczyński, dodając, że spółka odczuje to, jako obniżenie kosztów produkcji ciepła, a dla mieszkańców oraz innych odbiorców ciepła powinno się to przełożyć na niższe opłaty za ogrzewanie.

Będziemy dążyć do tego, aby po pełnej modernizacji systemu ciepłowniczego osiągnąć wynik min. 30% tańszego ciepła i 15% tańszy odbiór odpadów – zapewnia prezes Rybczyński.

Koszt inwestycji kotłów gazowo-olejowych to 8,5 mln zł, koszt ograniczenia mocy istniejącej kotłowni poprzez automatykę to 1,07 mln zł, z czego blisko 5 mln pochodzą ze środków przekazanych z budżetu miasta.

Kolejnym krokiem modernizacji Zakładu Ciepłowniczego będzie budowa kotła na biomasę, a w przyszłości także budowa Instalacji Termicznego Przetwarzania na RDF i pre RDF (w chwili obecnej trwa kampania informacyjna dla mieszkańców).

Dywersyfikacja (różnicowanie, rozgraniczanie i urozmaicanie danego surowca lub usług) źródeł energii zapewnia mniejsze straty, ale także bezpieczeństwo energetyczne.


Czytaj też: Wybierasz się na grzyby? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD