Program Europejskich Dni Dziedzictwa w MDK w Radomsku

Reklama

Już w najbliższy weekend rusza 31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Co roku podczas EDD setki organizatorów zapraszają na niezliczone atrakcje. Sprawdź, co przygotował Miejski Dom Kultury w Radomsku.


Największe w Europie wydarzenie kulturalno-edukacyjne, Europejskich Dni Dziedzictwa, w tym roku odbywa się pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Hasło związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

EDD to setki wydarzeń, które umożliwiają bezpośredni kontakt z dziedzictwem kulturowym. W ramach EDD w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbędzie się blok wydarzeń, który przypomni sylwetki patronów festiwalu 3 x Różewicz, radomszczan: Janusza, Tadeusza i Stanisława. Ponadto w programie: spotkanie z organizatorem festiwalu, tematyczna wystawa, prezentacje multimedialne.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w MDK w Radomsku odbędzie się:

  • 9 września godz. 17.00 pokaz filmu „Filip” w reż. Michała Kwiecińskiego. Prezentacja odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego / bezpłatne wejściówki w kasie MDK.

Przejmujący film o złamanym życiu, samotności i desperackiej próbie przetrwania. Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart…


  • 10 września godz. 10.30 Niedzielny Poranek Filmowy Mały DKF “Szmatkowe Królestwo” / bezpłatne wejściówki w kasie MDK.

Kino Pasja zaprasza najmłodszych na projekcję bajeczek z serii “Szmatkowe Królestwo”: “Bianka i Albert”, “Lot balonem”, “Bal”, “Żabi królewicz”, “Świnka skarbonka”, “Paski czy kropki”. Po bajkach odbędą się rodzinne warsztaty plastyczne.


  • 10 września godz. 17.00 „Przed festiwalem” – blok wydarzeń prezentujących zbliżający się Festiwal 3 x Różewicz. Projekcje filmowe, spotkania z organizatorami, prezentacje multimedialne.

Festiwal 3 x Różewicz to coroczne wydarzenie teatralne, organizowane przez Miejski Dom Kultury w Radomsku, poświecone twórczości braci Różewiczów. W ramach EDD odbędzie się blok wydarzeń, który przypomni sylwetki patronów festiwalu, radomszczan: Janusza, Tadeusza i Stanisława, artystów którzy młodość spędzili w Radomsku, gdzie rodziły się ich twórcze inspiracje, a ich spuścizna artystyczna znana jest na całym świecie. W programie ponadto: spotkanie z organizatorami festiwalu, tematyczna wystawa, prezentacje multimedialnie.

Inicjatywa EDD została wprowadzona w 1991 roku przez Radę Europy i Komisję Europejską (w Polsce od 1993), podczas której państwa członkowskie Unii Europejskiej organizują wydarzenia i imprezy związane z dziedzictwem kulturowym, aby zachęcić ludzi do odkrywania i cieszenia się z bogactwa i różnorodności kultury europejskiej.Czytaj też: Narodowe Czytanie 2023 już 9 września w MBP w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD