Dotacje z Urzędu Pracy na założenie firmy oraz przyjmowanie wniosków na zorganizowanie stażu
Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku ogłasza nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz na zorganizowanie stażu.
Wnioski o zorganizowanie stażu przyjmowane będą w terminie od 11 do 15 lipca 2022 r.
Planowane staże realizowane będą w ramach środków Algorytmu przyznawanych na realizację podstawowych usług i instrumentów rynku pracy.
Osoby bezrobotne zainteresowane udziałem w stażu powinny zgłosić się do swojego doradcy klienta, który kwalifikuje do udziału w odpowiednim programie, biorąc pod uwagę kryteria wskazane w programie, kwalifikacje, predyspozycje oraz założenia indywidualnego planu działania.
Pracodawca lub przedsiębiorca, który chciałby zorganizować staż dla osoby bezrobotnej powinien złożyć wniosek w ogłoszonym terminie naboru (we wniosku można wskazać osobę bezrobotną, dla której ma być zorganizowany staż).
Regulamin oraz aktualne wnioski dostępne są na stronie internetowej TUTAJ w dokumentach do pobrania, w zakładce Dla Pracodawców i przedsiębiorców oraz w siedzibie Urzędu (ul. Tysiąclecia 2, 97-500 Radomsko – Referat Instrumentów Rynku Pracy, pokój 25). Szczegółowe informacje można również uzyskać dzwoniąc pod nr tel.: 44 683 73 54 do 56, -58, -62 wew. 12.
Natomiast osoby bezrobotne, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomsku, zainteresowane rozpoczęciem działalności gospodarczej, mogą złożyć wniosek w terminie od 11 do 15 lipca 2022 r.
Maksymalna kwota o jaką może wnioskować osoba bezrobotna w 2022 r. to 33 500,00 zł.
Planowane dotacje realizowane będą:
- w ramach środków Funduszu Pracy;
- w ramach programu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie radomszczańskim (V)” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – dla osób poniżej 30 roku życia;
- w ramach programu „Aktywizacja osób po 29 roku życia pozostających bez pracy w powiecie radomszczańskim (VI)” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – dla osób, które ukończyły 30 lat i znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy,:
- osoby po 50 roku życia;
- kobiety;
- osoby niepełnosprawne;
- osoby o niskich kwalifikacjach – tj. do wykształcenia średniego obejmującego liceum ogólnokształcące, liceum profilowane, technikum, uzupełniające liceum ogólnokształcące, technikum uzupełniające, zasadnicza szkoła zawodowa. Poziom uzyskanego wykształcenia jest określany w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie;
- osoby długotrwale bezrobotne- osoby, które nie były zatrudnione, nie prowadziły działalności gospodarczej, nie wykonywały innej pracy zarobkowej oraz nie studiowały w trybie stacjonarnym w okresie ostatnich 12 miesięcy od dnia przystąpienia do projektu.
Należy pamiętać, iż przyznanie wsparcia osobie bezrobotnej powinno wynikać z założeń Indywidualnego Planu Działania – przed złożeniem wniosku o dotację należy pamiętać
o obowiązkowej wizycie u doradcy klienta.
UWAGA! Zmiana zasad przyznawania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej
W związku z wejściem w życie ustawy w dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw zmianie ulega zapis art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Otrzymuje on następujące brzmienie: „Starosta z Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu lub poszukującemu pracy, o którym mowa w art. 49 pkt 7, jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.”
Powyższe oznacza, że zniesiony został dodatkowy warunek uzyskania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej tj. pozostawanie w okresie ostatnich 3 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie środków bez zatrudnienia i niewykonywanie innej pracy zarobkowej.
Osoby bezrobotne zainteresowane złożeniem wniosku o jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą wziąć udział w zajęciach nt. wypełniania wniosku o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej „Możliwość podejmowania działalności gospodarczej”.
Spotkania odbędą się w dniach:
- 6 lipca br. godzina 09.00;
- 7 lipca br. godzina 11:00;
- 11 lipca br. godzina 09.00;
- 13 lipca br. godzina 11.00.
Zajęcia będą się odbywały w sali 29. Zapisy na zajęcia będą przyjmowane:
- telefonicznie pod numerem 44 683 73 54 do 56, 58 i 62 wew. 26, 29, 60 lub 69,
- mailowo: gielec@pup-radomsko.pl; j.wieczorek@pup-radomsko.pl; s.piorunska@pup-radomsko.pl; e.tazbir@pup-radomsko.pl
- osobiście w siedzibie Urzędu: stanowiska 6, 7, 8 i 12.
Regulamin przyznawania dotacji obowiązujący w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomsku w 2022 r. oraz wszystkie dokumenty potrzebne do złożenia wniosku dostępne są w siedzibie Urzędu oraz na stronie internetowej TUTAJ. Szczegółowe informacje można uzyskać również w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomsku (ul. Tysiąclecia 2, 97-500 Radomsko – Referat Instrumentów Rynku Pracy) – pokój 26 lub pod numerem telefonu: 44 683 73 54 – 56, -58, -62 wew. 38.