Dyskutowali o krytej pływalni przy ul. Leszka Czarnego w Radomsku

Reklama

13 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się debata dotycząca zasadności utrzymania krytej pływalni przy ul. Leszka Czarnego w Radomsku.


Inicjatorem debaty był radny miejski niezależny Radosław Rączkowski. Wzięli w niej udział prezydent Radomska Jarosław Ferenc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Marek Wyciszkiewicz, przedstawiciel firmy budowlanej Marcin Skubisz, radni, przedstawiciele klubów sportowych oraz szkółek pływackich działających na terenie Radomska, działacze sportowi oraz mieszkańcy.

Debata toczyła się wokół zgłoszonego problemu zbyt dużego obłożenia AQUARY w godzinach popołudniowych między 16.00 a 18.00 w dni powszednie, kiedy większość torów basenu sportowego użytkują szkółki pływackie.

Zwolennicy utrzymania pływalni przy ul. Leszka Czarnego podnosili argumenty dotyczące m.in. ograniczonej dostępności torów pływackich na nowym obiekcie, podkreślając, że osoby aktywne zawodowo mogą skorzystać z basenu jedynie w godzinach popołudniowych. A wówczas obłożenie jest największe i nie każdy może w pełni cieszyć się możliwością swobodnego pływania, dlatego potrzebny jest drugi obiekt.

Natomiast zwolennicy przekształcenia krytej pływalni na salę wielofunkcyjną mówili m.in. o pilnej potrzebie znalezienia miejsca do treningów dla dużej grupy młodych zawodników uprawiających sporty typu zapasy czy boks, którzy obecnie nie mają stałego obiektu do ćwiczeń.

Podczas debaty mówiono także o złym stanie technicznym krytej pływalni, a także wysokich kosztów jej utrzymania pod względem kosztów energii elektrycznej i utrzymania urządzeń basenowych.

Uczestnicy debaty zgodni byli co do tego, że aby kryta pływania mogła funkcjonować potrzebna byłaby kompleksowa jej modernizacja.

Sprawa dotycząca tzw. starego basenu toczy się już od 2015 roku. Wówczas trwała dyskusja o tym, czy modernizować stary obiekt czy budować w innym miejscu nowy basen. Wybrano drugą opcję. Radni ówczesnej Rady Miejskiej zadecydowali o tym, by zaniechać pomysłu modernizacji i rozbudowy starej pływalni. Powstała AQUARA, która zaprojektowana była tak, aby w przyszłości, w razie konieczności mogła zostać rozbudowana.

Ponadto pomysł przekształcenia krytej pływalni przy Leszka Czarnego był konsultowany z klubami sportowymi oraz Miejską Radą Sportu, która wydała jednoznaczna opinię o zasadności tej inwestycji.

Podczas spotkania prezydent Jarosław Ferenc zapewnił, że miejsca wystarczyłoby na dodatkową halę oraz basen zewnętrzny, a koszty budowy byłyby niższe niż koszty modernizacji starej pływalni. Podkreślił także, że zależy mu na zrównoważonym rozwoju różnych dyscyplin sportowych w mieście, a wydatki przeznaczone na sport, jakie ponosi miasto są wysokie. Budowane są nowe obiekty sportowe, jak np. boisko wielofunkcyjne przy PSP 6, czy wcześniej przy PSP nr 2, a także modernizowane są obiekty już istniejące, np. Orlik.

Prezydent zobligowany jest uchwałą Rady Miejskiej do wykonania projektu przebudowy krytej pływalni na salę wielofunkcyjną, na który w tegorocznym budżecie zarezerwowano kwotę 200 tys zł.

Na koniec spotkania prezydent poprosił dyrektora MOSiR o dokładne przyjrzenie się harmonogramowi korzystania z AQUARY. Przeanalizowana także zostanie możliwość wydłużenia pracy kompleksu.

(Informacja: UM Radomsko)


Czytaj też: Wnioski o RKO i żłobkowe można już składać przez aplikację mZUS

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD