Dziś pierwszy dzień wiosny! Dzieci utopiły Marzannę w rzece [FOTO]

Reklama

Dziś pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Uczniowie oraz przedszkolaki z Radomska wraz z Muzeum Regionalnym pożegnali zimę i powitali wiosnę, topiąc marzannę w rzece.


21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. W Muzeum Regionalnym w w Radomsku spotkali się tego dnia przedszkolaki oraz uczniowie z radomszczańskich placówek, aby przepędzić zimę, a powitać wiosnę. Na początek uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Radomsku zaprezentowali występ artystyczny. Można było również podziwiać marzanny wykonane przez dzieci podczas warsztatów, jakie zorganizowano w muzeum.

Wspólnie z przedszkolakami, a także uczniami szkół podstawowych oraz podopiecznymi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na warsztatach tworzyliśmy marzanny. Według tradycji staropolskiej marzannę topiono w rzece poza granicami wsi, po to aby symbolicznie pożegnać zimę i przywitać wiosnę. Ale również po to, żeby zakończyć panujący podczas zimy zły i ciężki czas, w którym brakowało pożywienia, a ludzi trapiły choroby. Dziś tradycja jest kultywowana, jednak ma ona charakter zabawy – mówi Alina Wilkoszewska z Muzeum Regionalnego w Radomsku.

Na wydarzenie zawitał niezapowiedziany gość łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer, który życzył dzieciom, aby każdy dzień był tak piękny i kolorowy, jak dzisiejszy.

Po poczęstunku, uczestnicy wydarzenia niosąc dumnie swoje marzanny, przemaszerowali ulicami miasta w stronę parku Świętojańskiego, aby w Radomce utopić marzannę.

Oprócz pierwszego dnia wiosny, 21 marca obchodzimy również Dzień Wagarowicza, Światowy Dzień Zespołu Downa, Międzynarodowy Dzień Poezji, Światowy Dzień Lasu, a także Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową.Czytaj też:

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD