Policja gotowa na Dzień Wagarowicza

Reklama

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym zmrokiem.


Pierwszy dzień wiosny to zazwyczaj bardzo przyjemny dzień w szkole. Klasy idą na spacer, uczestniczą w przedstawieniach lub wychodzą do kina. Takie zorganizowanie pierwszego dnia wiosny zależy oczywiście od szkoły. Jeszcze kilkanaście lat temu topiono marzanny w rzece lub zbiornikach wodnych. Obecnie na popularności zyskuje bardziej ekologiczny zwyczaj sadzenia tego dnia drzew. W końcu jest wiosna i natura budzi się do życia. W niektórych placówkach lekcje odbywają się standardowo, a niektórzy uczniowie celebrują dzień wagarowicza i nie przychodzą na lekcje. Dzisiaj zwyczaj jest już rzadziej praktykowany.

21 marca, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, zgodnie z tradycją jest obchodzony przez młodzież szkolną jako „dzień wagarowicza”. Co ciekawe, słowo „wagary” pochodzi z łaciny i oznacza „błąkać się”.

Warto mieć na uwadze, że dzień wagarowicza nie jest dniem ustawowo wolnym od nauki, dlatego opuszczenie zajęć w tym dniu może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami – przypomina asp. Ewelina Mazur

W tym dniu uczniowie często bez wiedzy nauczycieli lub rodziców samowolnie opuszczają teren szkoły lub spotykają się po lekcjach. Dużym zagrożeniem dla młodzieży jest chęć spróbowania tego, co jest dla nich zakazane czym ściągają na siebie kłopoty wchodząc w konflikt z prawem. Zdarzały się również przypadki, że sami stawali się ofiarami przestępstw. Żeby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń, policjanci  tego dnia prowadzą działania zmierzające m.in. do ujawniania osób zachowujących się niezgodnie z prawem.

Rodzice, na których spoczywa dopilnowanie wywiązywania się przez dzieci z obowiązku szkolnego za wagary swojego dziecka mogą zostać ukarani grzywną. Właścicielom placówek handlowych przypominamy, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny oraz utrata koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych – dodaje policjantka.

Dzisiaj mundurowi skupią się na obserwacji i kontroli miejsc sprzedaży alkoholu oraz wyrobów tytoniowych, szczególnie zlokalizowanych w rejonie szkół. O ujawnionych przypadkach wagarowania powiadamiani będą rodzice oraz szkoły.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD