Festiwal „3 razy Różewicz”. Prezentacja programu w MDK w Radomsku [FOTO i VIDEO]

Reklama

Festiwal „3 x Różewicz” odbędzie się w ostatni weekend listopada (25, 26 i 27). O nadchodzących wydarzeniach opowiadali organizatorzy festiwalu podczas konferencji, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku w poniedziałek 7 listopada.


W tym roku festiwal wraca do swojej pierwotnej nazwy – już nie „Różewicz Open Festiwal”, a „3 x Różewicz”. Zachowana zostaje festiwalowa formuła oraz to, że wszystkie przedsięwzięcia poświęcone będą wychowanym w Radomsku braciom Różewiczom – Januszowi (poecie), Stanisławowi (reżyserowi i scenarzyście) oraz Tadeuszowi (dramaturgowi, pisarzowi).

W tym roku powracamy do poprzedniej nazwy festiwalu „3 x Różewicz”, która podkreśla, że jest to festiwal dotyczący trzech braci Różewiczów. Chciałbym podziękować Miejskiemu Domu Kultury, za to że cały czas podejmują się organizacji festiwalu, a także pozyskują na jego powstanie środki zewnętrzne. Tegoroczna edycja dofinansowana została przez ministerstwo kultury. Jest to ważny projekt nie tylko dla naszego miasta, ale również dla Polski, gdyż bracia Różewiczowie to znaczące postacie zarówno dla kinematografii, jak i literatury – mówił podczas konferencji prezydent Jarosław Ferenc.

Ze względu na remont, jaki przechodzi sala widowiskowa, tegoroczny festiwal będzie miał charakter kameralny. Bowiem spotkania odbywać się będą w sali kameralnej oraz sali tanecznej na pierwszym piętrze. A także uczestnicy festiwalu beda mogli wziąć udział w spacerze śladami braci Różewiczów, który na stałe wpisał się w program festiwalu.

Ta trójka będzie się przewijała podczas festiwalu. Przed nami bowiem trzy spotkania literackie. Zaczynamy 25 listopada książką Moniki Nowak „Człowiek słowa. Janusz Różewicz”, chyba pierwsza tak całościowo podejmująca życiorys Janusza Różewicza. 26 listopada panel dyskusyjny z Magdaleną Grochowską, autorką książki „Różewicz. Rekonstrukcja”, tom 1, w którym dużo o Radomsku. Będzie okazja porozmawiać o książce, która ukazuje Tadeusz Różewicz jakiego nie znamy. Ostatniego dnia 27 listopada spotkanie z reżyserem Andrzejem Sapiją, który był już gościem festiwalu. Natomiast teraz przyjeżdża, jako autor książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy” poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi. Sapija jest jednym z niewielu artystów, którego Tadeusz Różewicz wpuścił do swojego prywatnego świata – opowiadała koordynatorka festiwalu Jolanta Dąbrowska.

Oprócz tego, przygotowano warsztaty teatralno-filmowe i wieczorne spotkania z artystami. W galerii MDK odbędzie się wystawa „3 x Różewicz”. Każdy festiwalowy dzień będzie kończył się klubokawiarnią, gdzie będzie można porozmawiać z artystami. Odbędą się również trzy wieczory teatralne.

Na początek festiwalu niezwykły spektakl „W tłumaczeniu”, jest to koprodukcja Wojciecha Ziemilskiego i wrocławskiego Teatru Współczesnego. Będzie to przełożenie poezji Tadeusza Różewicza na język migowy z muzyką na żywo. W sobotę „Różewiczogranie” monodram Wiesława Komasy. A na zakończenie festiwalu prapremiera widowiska słowno-muzycznego „Pewnego razu” z wykorzystaniem wierszy Natalii Wawrzyniak ubiegłorocznej laureatki konkursu poetyckiego im. Janusza Różewicza. Kompozycje do jej wierszy stworzył radomszczanin Włodzimierz Knaś. Wystąpią laureaci ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego – mówił dyrektor MDK Krzysztof Zygma.

Konferencja odbyła się 7 listopada, w 78. rocznicę śmierci Janusza Różewicza.

Poniżej zwiastun wydarzenia.

 

Program:

Piątek 25 listopada

  • 10.00 – 12.00 – warsztaty teatralno-filmowe;
  • 16.00 – otwarcie wystawy „3 x Różewicz”;
  • 16.30 – promocja książki Moniki Nowak „Człowiek słowa. Janusz Różewicz”;
  • 18.00 – spektakl „W tłumaczeniu” – kooprodukcja Wojciecha Ziemilskiego i Teatru Współczesnego we Wrocławiu;
  • 19.30 – Klubokawiarnia festiwalowa.

Sobota 26 listopada

  • 10.00 – 12.00 – warsztaty teatralno-filmowe c.d.;
  • 12.00 – spacer poświęcony braciom Różewiczom;
  • 16.00 – panel dyskusyjny z Magdaleną Grochowską, autorką książki „Różewicz. Rekonstrukcja” Tom. 1;
  • 18.00 – „Różewiczogranie” – monodram Wiesława Komasy;
  • 19.30 – Klubokawiarnia festiwalowa.

Niedziela 27 listopada

  • 10.00 – 12.00 – warsztaty teatralno-filmowe. Podsumowanie;
  • 16.00 – spotkanie z Andrzejem Sapiją, autorem książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”;
  • 18.00 – prapremiera widowiska słowno – muzycznego „Pewnego razu” z wykorzystaniem wierszy Natalii Wawrzyniak ubiegłorocznej laureatki konkursu poetyckiego im. Janusza Różewicza. Kompozycje – Włodzimierz Knaś;
  • 19.30 – Klubokawiarnia festiwalowa. Spotkanie z laureatem XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza.

Czytaj też: Radomszczańska biblioteka udostępniła nowe kody na bezpłatne e-booki i audiobooki


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD