IMGW: Czeka nas pogodowa huśtawka

Reklama

W ciągu ostatnich dni w Polsce wystąpiły intensywne opady śniegu a temperatura powietrza w wielu miejscach spadła poniżej -10°C, lokalnie nawet poniżej -20°C.  Synoptycy z IMGW w oparciu o aktualne dane próbują pokazać czego możemy się spodziewać w dwóch ostatnich dekadach lutego.

Niewątpliwie czeka nas bardzo dynamiczna sytuacja. Fakt, że będzie biało i mroźnie nie dziwi już chyba nikogo. Druga część tej dekady powinna być wyraźnie cieplejsza, z możliwością wystąpienia maksymalnej temperatury powietrza w okolicach 0°C.

W pierwszych dniach kolejnej dekady (21-28 luty) prawdopodobnie utrzyma się temperatura powietrza w pobliżu 0°C (maksymalna temperatura), by w drugiej części dekady ponownie spaść poniżej -10°C. Pogodowa huśtawka zimowej aury będzie charakterystyczna dla lutego 2021, a okresom niskich temperatur będą towarzyszyły krótkotrwałe odwilże.

Z uwagi na czas wyprzedzenia prognozy (do 9 miesięcy) model CFS jest powszechnie stosowanym źródłem informacji o przyszłych, możliwych warunkach meteorologicznych. Eksperymentalna implementacja WRF-CFS, wdrażana obecnie w IMGW-PIB, pozwala synoptykom  podjąć ostrożną próbę odpowiedzi na krótkie pytanie „czy w marcu będzie wiosna?” Aktualne wyniki modelu IMGW WRF-CFS, dla nadchodzącego miesiąca, wskazują na wyraźne ocieplenie, w zakresie możliwych wartości minimalnej i maksymalnej temperatury powietrza, już w drugiej dekadzie marca 2021 r.

 Aktualna długoterminowa prognoza średnich warunków termicznych i opadowych zapowiada potencjalnie ciepły marzec. Czy to wystarczy, aby mówić o nadejściu wiosny? Jak podpowiadają dostępne modele meteorologiczne, na dzień dzisiejszy wiele wskazuje na to, że druga połowa marca może być cieplejsza niż zwykle, przy czym odpowiedź nie jest jednoznaczna.
Źródło: IMGW

 

Czytaj też: Kiepskie warunki na radomszczańskich drogach

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD