NIE JEDEN A DWA ZBIORNIKI REKREACYJNE W POWIECIE RADOMSZCZAŃSKIM?

Reklama

Jest nadzieja, że mieszkańcy powiatu radomszczańskiego będą mieli ponownie do dyspozycji teren rekreacyjny ze zbiornikiem wodnym. I to nie jeden. Władze powiatu chcą, aby powstały dwa tego typu obiekty: na Fryszerce oraz na Wymysłówku. Czy tak się stanie? O tym zdecydują specjalistyczne badania oraz możliwości pozyskania środków zewnętrznych.

Od lewej: wicestarosta Robert Zakrzewski i przedstawiciel PAN Roman Rylik
Od lewej: wicestarosta Robert Zakrzewski i przedstawiciel PAN Roman Rylik

Jeśli tylko uda się pozyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, niebawem rozpoczną się specjalistyczne badania zbiorników na Fryszerce i Wymysłówku.

– Badania byłyby prowadzone przez przedstawicieli Polskiej Akademii Nauk. Mają dać odpowiedź, który ze zbiorników bardziej nadaje się do zagospodarowania. Chodzi przede wszystkim o dokładne sprawdzenie uwarunkowań środowiskowych i hydrologicznych – mówi wicestarosta Robert Zakrzewski.

Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu dojdzie do spotkania z zarządem WFOŚiGW.

Wicestarosta ma nadzieję, że uda się pozyskać środki na przeprowadzenie badań i że ich wyniki będą pozytywne zarówno dla Fryszerki, jak i Wymysłówka.

– Bardzo zaciekawiła mnie koncepcja przedstawiciela Polskiej Akademii Nauk Romana Rylika. Zakłada ona powrót do tego, co było przed laty na Fryszerce oraz ulepszenia tego, co jest na Wymysłówku. Są też plany stworzenia na tych obiektach stanowisk edukacyjnych dla dzieci i młodzieży – zauważa Robert Zakrzewski. – Jest to możliwe, ponieważ są szanse pozyskania na ten cel środków zewnętrznych – dodaje.

Wicestarosta podkreśla, że wierzy w sukces projektu, ponieważ ma wsparcie Polskiej Akademii Nauk a także innych samorządów.

– Wiem, że naszą inicjatywę popierają władze Radomska a także wójtowie gmin sąsiadujących z Fryszerką. W pierwszej kolejności chcemy przeprowadzić badania zbiorników. Następnie ocenimy, jakie są koszty zaadaptowania tych terenów pod sport, turystykę i rekreację – mówi wicestarosta.

Zaangażowany w projekt Roman Rylik z Polskiej Akademii Nauk zapewnia, że jeśli uda się zagospodarować tereny, to projekty te będą w zgodzie z naturą.

– Nie wyobrażam sobie, aby na terenach tych dominował beton, czy kostka brukowa. Mają to być projekty nawiązujące w stu procentach do natury. Oczywiście będzie też miejsce na infrastrukturę towarzyszącą, taką jak chociażby parkingi. Bardzo się cieszę, że samorządowcy są zgodni co do tego, że obiekty rekreacyjne na terenie powiatu radomszczańskiego są bardzo potrzebne. Jestem przekonany, że wspólnie możemy w tym zakresie dużo zdziałać. Dzięki temu, że postawimy na naturalne i ekologiczne rozwiązania, nie będą to bardzo kosztowne inwestycje – mówi.

Zarówno wicestarosta, jak i przedstawiciel PAN podkreślają, że stworzenie czy to jednego, czy też dwóch obiektów, jest to wieloetapowy i długotrwały proces.

– Na samo przeprowadzenie badań potrzebujemy jednego roku. Następnie rozpocznie się procedura pozyskania środków zewnętrznych. Myślę, że realną datą przystąpienia do inwestycji jest rok 2017. Rok 2018 to jej wykonanie – wyjaśnia Roman Rylik.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD