„KAMIL” W STRZAŁKOWIE OFICJALNIE OTWARTY [FOTO]

Dziś nadszedł dla wielu długo wyczekiwany dzień. W Strzałkowie otwarto placówkę Opiekuńczo -Wychowawczą „Kamil”. Dom będzie azylem dla czternaściorga dzieci. Z pomysłem utworzenia placówki wystąpiła dyrekcja Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
– Takie placówki nigdy nie powinny powstawać, dlatego że miejsce każdego dziecka jest w domu rodzinnym. Jednak życie pisze różne scenariusze i z różnych powodów rodzice pozbawiani są pieczy rodzicielskiej. Wszystkim życzę dużo siły i pogody ducha. Trzeba pracować tak, żeby stworzyć namiastkę prawdziwej rodziny. Życzę też wytrwałości, aby tym dzieciakom było jak najlepiej. Aby troska na zawsze zniknęła z ich twarzy – mówiła starosta Beata Pokora.
„Kamil” będzie funkcjonował przez całą dobę. Pracę w placówce znajdzie 11 osób, w tym 7 wychowawców. Pozostali pracownicy będą zajmować się księgowością i utrzymaniem porządku na terenie obiektu. Jej dyrektorem została Klaudia Olas.
Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza „Kamil” z siedzibą w Strzałkowie to pierwsza tego typu placówka na terenie powiatu radomszczańskiego. Zgodnie z założeniami trafią do niej dzieci pozbawione z różnych powodów opieki rodzicielskiej. „Kamil” ma być dla nich drugim domem.
– Dzieciakom, które trafią pod dach „Kamila” zapewnimy doskonałe warunki bytowe, poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego i fizycznego, czyli wszystko to czego dziecko potrzebuje – zauważa dyrektor PCPR, Monika Malcher.
Miejsce to zapewni dzieciom nie tylko opiekę, ale także wychowanie i wspólną integrację. Pobyt podopiecznych w domu będzie miał charakter przejściowy – do momentu powrotu dziecka do rodziny biologicznej bądź rodziny zastępczej.
Placówka mieści się w domu jednorodzinnym, w którym działał Rodzinny Dom Dziecka. Wnętrza zostały odświeżone i doposażone. Na nowych lokatorów czekają pokoje wyposażone w niezbędne meble (m.in biurka, łóżka, szafki oraz sprzęt rtv).
W ośrodku ma być jak w dużej rodzinie. Opiekunowie będą spędzać czas ze swoimi podopiecznymi całą dobę. Wspólnie mają robić zakupy, sprzątać, gotować. Koszty funkcjonowania POW szacuje się na ok. 900 tys. zł. rocznie.