Kolizja na parkingu. Jak należy się zachować?

Reklama

Jak zachować się, gdy najedziemy na inny pojazd i doprowadzimy do jego uszkodzenia? Czy do stłuczki parkingowej należy wezwać policję? Jakie konsekwencje prawne grożą kierowcy za ucieczkę z miejsca kolizji?


W ostatnim czasie do Komendy Powiatowej Policji w Radomsku zgłaszały się osoby, których pojazdy zostały uszkodzone na parkingach przed sklepami. Powstałe zarysowania powłok lakierniczych, wgniecenia, czy pęknięcia zderzaków, to tylko niektóre ze szkód jakie były wskazywane i świadczyły o typowej szkodzie parkingowej.

W zgłaszanych przypadkach, sprawca uszkodzenia odjeżdżał z miejsca, nie pozostawiając swoich danych, w związku z tym prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia sprawców uszkodzeń. W wielu przypadkach na podstawie monitoringu i prowadzonych czynności, udaje się ustalić kto jest sprawcą uszkodzenia.

Ucieczka z miejsca kolizji wpływa na podwyższenie wymiaru kary za jej spowodowanie.

Jeżeli podczas parkowania uszkodziłeś sąsiednie auto, najlepiej jest poczekać na właściciela pojazdu lub zostawić mu za wycieraczką swoje dane kontaktowe. W następnej kolejności należy spisać oświadczenie o kolizji drogowej w dwóch egzemplarzach, gdzie szczegółowo wskazuje się okoliczności oraz dane sprawcy i poszkodowanego. Warto jest wykonać dokumentację fotograficzną, spisać dane ewentualnych świadków – tłumaczy młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek z KPP w Radomsku.

W przypadku gdy sprawca kolizji poczuwa się do odpowiedzialności i nie ma wątpliwości co do tego, kto spowodował kolizję, nie ma konieczności wyzwania policji. Spisane oświadczenie wystarcza, by poszkodowany mógł uzyskać rekompensatę z polisy OC sprawcy.

Jeżeli nie możemy dojść do porozumienia co do ustalenia winy, najlepiej jest wezwać na miejsce patrol policji, który wykona czynności i rozstrzygnie kto jest sprawcą zdarzenia. W przypadku gdy składamy zawiadomienie odnośnie szkody warto jest uporządkować wszystkie fakty (kiedy parkowaliśmy, na jak długo, jaki pojazd stał obok, czy byli świadkowie, monitoring z kamery samochodu, sklepu). Warto wykonać również dokumentację fotograficzną (telefonem) bezpośrednio w miejscu, gdzie zastaliśmy uszkodzony pojazd – mówi policjant.

Przepisy prawa jednoznacznie wskazują, że uczestnicy kolizji czy wypadku drogowego nie powinni oddalać się z miejsca zdarzenia. Ucieczka wpływa na podwyższenie wymiaru kary za jej spowodowanie. O tym, jak bardzo dotkliwe konsekwencje poniesie kierowca, który opuścił miejsce zdarzenia, zazwyczaj decyduje sąd.


Czytaj też: Posypały się mandaty dla kierowców. Akcja policji “Bezpieczny powiat radomszczański”

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD