Kościół dziś obchodzi Wielką Sobotę – dzień ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa

Reklama

Tegoroczne Święta Wielkanocne odbędą się w cieniu trzeciej fali pandemii koronawirusa. Dziś przypada Wielka Sobota – ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Obchodzone przez chrześcijan obu tradycji, wschodniej i zachodniej. Zgodnie z tradycją dziś święcimy pokarmy na stół wielkanocny.

Ze względu na pandemię koronawirusa święcenie odbywa się w reżimie sanitarnym. W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit – jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu minimum 1,5 m odległości.

W związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną w kraju, biskupi udzielili wiernym dyspensy od uczestnictwa w liturgiach. Pomocą może być duchowa łączność przez media. Święcenie pokarmów w poszczególnych parafiach, w miarę możliwości mają być organizowane na świeżym powietrzu.


Co powinno znaleźć się w koszyczku ze święconką?

Do koszyczka wkładamy taką ilość jedzenia, aby starczyło dla wszystkich po małym kawałku każdego z pokarmów: jaja (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranek (dawniej formowany z masła lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowy i z chorągiewką z napisem Alleluja lub z czekolady, symbolizujący zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa; sól kuchenna (która miała chronić przed zepsuciem); chleb; wędliny; chrzan; miód; pieprz; babka wielkanocna. Koszyk, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu lub borowiny.


Jak pobłogosławić pokarmy w domu?

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Głowa rodziny zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18:

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33:

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. „Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida oraz iOS w sklepach Google Play i App Store.
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD