MIERZĄ SIĘ Z REFORMĄ OŚWIATY

Reklama

Szkoły średnie prowadzone przez Powiat Radomszczański przygotowują się do sprostania wymogom reformy edukacyjnej, która przewiduje konieczność przyjęcia do klas pierwszych podwójnej liczby uczniów.

– Przygotowujemy szkoły, aby znalazło się w nich miejsce dla każdego absolwenta podstawówki i gimnazjum z terenu powiatu. Niestety, nie możemy zagwarantować, że uczeń trafi do klasy o wymarzonym przez siebie profilu kształcenia – uprzedza Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego Jakub Jędrzejczak.

W czerwcu ostatnie klasy wygaszanych na mocy reformy gimnazjów oraz ósme klasy szkół podstawowych opuści około 2154 absolwentów, liczba kandydatów do szkół średnich będzie więc dwukrotnie większa niż w latach ubiegłych. Co więcej – absolwenci gimnazjów i podstawówek nie będą mogli uczęszczać do tych samych klas, ponieważ ich nauczanie prowadzone było na podstawie innych programów  edukacyjnych. Stąd konieczność tworzenia w szkołach średnich równoległych, odrębnych klas dla uczniów po podstawówkach i gimnazjach.

Biorąc pod uwagę te wymogi, dyrekcje szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat przygotowały ofertę edukacyjną na nowy rok szkolny 2019/2020 rok. W skali powiatu może powstać ponad 60 pierwszych klas.

W I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku planowane jest utworzenie 9 klas pierwszych (cztery dla absolwentów gimnazjów i pięć – po podstawówkach), a w II LO – 10 klas (po 5 dla gimnazjów i podstawówek). Szeroką ofertę stworzenia aż 10 klas pierwszych przygotował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przedborzu. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku (wraz z III LO) są plany utworzenia 10 klas pierwszych (w tym  dwie klasy licealne, cztery technikum, cztery – w branżowej szkole I st.), w Zespole Szkół Drzewnych – 14 klas pierwszych ( w tym 8 klas w technikum, 6 klas w szkole branżowej)  W Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznym może powstać 8 klas pierwszych (w technikum), w Zespole Szkół Ekonomicznych – 10 klas (8 w technikum , 2 – w szkole branżowej).

Przyjęcie do szkół tzw. podwójnego rocznika wymagać będzie także stworzenia w większości szkół dodatkowych klas lub przebudowy szkolnych budynków.  – Plan prac remontowych został już zaakceptowany przez Zarząd Powiatu, a środki finansowe na te zadania są już zabezpieczone – informuje Grzegorz Szymczak, Naczelnik Wydziału Edukacji. Większość prac prowadzona będzie  w czasie wakacji.

Aby stworzyć miejsca dla wszystkich chętnych zapadła także decyzja o zwiększeniu – do 34 – liczby uczniów w klasach pierwszych.

 – W żadnej ze szkół nie przewidujemy nauki na dwie zmiany. Szkoły będą dążyć do tego, aby zajęcia kończyły się najpóźniej o godzinie 16 – dodaje Grzegorz Szymczak.

Szczegółowy wykaz tworzonych klas oraz ich profili wraz z wykazem przedmiotów z rozszerzonym programem nauczania – w załączonych dokumentach.

POBIERZ:

INFORMATOR 2019-2020

ZARZĄDZENIE ŁÓDZKIEGO KURATORA OŚWIATY

(info: Starostwo Powiatowe w Radomsku)


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida oraz iOS w sklepach Google Play i App Store.
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD