MŁODZIEŻ MA POMYSŁY NA KOMUNIKACJĘ W RADOMSKU I POWIECIE

Reklama

Radni Młodzieżowej Rady Miasta w Radomsku wspólnie z Radomszczańskim Głosem Młodzieży przeprowadzili wśród młodych radomszczan ankietę poświęconą funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Jakie są jej efekty?

– Kilka tygodni temu wspólnie z Młodzieżową Radą Miasta zorganizowaliśmy panel dyskusyjny, na którym rozmawialiśmy o przyszłości naszego miasta. Olbrzymie emocje wzbudził wtedy temat komunikacji publicznej. Okazało się, że każdy z nas ma z lokalnym MPK całkiem sporo doświadczeń, zazwyczaj dość mało przyjemnych – mówią przedstawiciele Radomszczańskiego Głosu Młodzieży. – Postanowiliśmy pociągnąć temat dalej. Razem z Młodzieżową Radą Miasta przygotowaliśmy ankietę, w której zapytaliśmy młodzież o jej opinie na temat funkcjonowania komunikacji publicznej – dodają.

W ankiecie wzięło udział ponad 600 osób, jednak zaledwie połowa odpowiedziała na wszystkie pytania. Większość respondentów (ponad 80 proc.) stanowili uczniowie i studenci.

Jedynie 27 proc. ankietowanych stwierdziło, że ilość autobusów porannych jest wystarczająca, aby mogli bez problemu dotrzeć do szkoły lub pracy. 34 proc. stwierdziło również, że po zakończeniu lekcji ma zaledwie jeden autobus powrotny do domu. Przytłaczająca większość (72 proc.) uważa, że autobusów jeździ zdecydowanie za mało.

Ponad połowa respondentów (69 proc.) uskarża się na tłok w środkach publicznej komunikacji. Jedynie 24 proc. ankietowanych stwierdza, że takiego problemu nie dostrzega, natomiast pozostali, którzy wybrali odpowiedź „inne” (6,5 proc.), zauważa, że autobusy bywają przepełnione przede wszystkim rano i po południu. Jednocześnie 87 proc. ankietowanych stwierdziło, że zwiększenie liczby autobusów kursujących w tych godzinach wzbudzi w nich pozytywne odczucia.

Co ciekawe, wśród odpowiedzi na pytanie o najbardziej wykluczoną komunikacyjnie dzielnicę Radomska, najczęściej przewijały się nazwy wsi niebędących dzielnicami naszego miasta, w których jednak mieszka bardzo dużo nastolatków na co dzień uczęszczających do radomszczańskich szkół średnich. Znalazły się wśród nich: Dobryszyce (39 odpowiedzi), Lgota Wielka (27 odpowiedzi), Bartodzieje (19 odpowiedzi), Gomunice (18 odpowiedzi), Folwarki (16 odpowiedzi) oraz Stobiecko Miejskie i Strzałków (po 15 odpowiedzi).

Ankietowani proponowali również własne rozwiązania na usprawnienie działania MPK.

Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
– większe autobusy podstawiane w godzinach szczytu (rano i po południu) na szczególnie przeciążonych liniach (m.in.: 23, 25 i 1)
– automaty biletowe w autobusach oraz możliwość płatności kartą
– darmowe przejazdy dla wszystkich, gdy przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza
– bilety czasowe dla tych, którzy przesiadają się pomiędzy liniami
– kursy nocne po godzinie 23.00, przynajmniej na kilku liniach

(info: RGM)


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD