Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. W Radomsku oddano hołd

Reklama

78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Równo o godzinie 17:00 w całym Radomsku rozległ się dźwięk syren alarmowych.


1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 rozpoczęło się największe powstanie w okupowanej Europie. Operacja trwająca 63 dni była częścią akcji „Burza”, wymierzonej w wojska niemieckie i pozwalającej Polakom na wystąpienie wobec sowietów w roli gospodarzy.

Powstanie Warszawskie zostało zorganizowane przez Armię Krajową. Akcja „Burza” to największa operacja militarna Armii Krajowej. Swoim maksymalnym zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek. Była to największa bitwa, stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.

Ciężka decyzja, której my, współcześni, nie mamy prawa oceniać, gdyż nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić tego w jak potwornych czasach przyszło im żyć. Dzisiaj jedynie możemy chwilą milczenia uczcić tych co mieli odwagę wybrać walkę. Oni złożyli ofiarę, aby pokazać przyszłym pokoleniom co znaczy pragnienie wolności i jak wysoka jest za nią cena. Składali swe zdrowie i życie dążąc do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. Gdy wybiła „godzina W” ludność Warszawy stanęła do zbrojnej walki z okupantem o wolność swoją i swojego miasta. I choć po 63 dniach walki Powstanie Warszawskie upadło – jednak narodziła się jego legenda i etos.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego ustanowiony został w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy. W 78. rocznicę tamtych wydarzeń w Radomsku pod Pomnikiem Grobem Nieznanego Żołnierza hołd bohaterom Powstania Warszawskiego złożyli przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, a także władze miasta i powiatu oraz radni.

Wiązanki składano również w Kolegiacie św. Lamberta, gdzie odprawiono uroczystą Mszę Świętą w intencji poległych za wolność.

Czytaj też: Harcerze śpiewali piosenki powstańcze. Program obchodów 1 sierpnia w Radomsku


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD