NFZ: SZCZEGÓLNE UPRAWNIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Reklama

Bez kolejki, bez skierowania na świadczenia udzielane w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, bez limitów finansowania w rehabilitacji – od 1 lipca 2018 r. tak będą korzystały z leczenia osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności. Ustawa z 9 maja 2018 roku o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności znosi również ograniczenia czasowe i ilościowe w zakresie zaopatrzenia tych chorych w wyroby medyczne. Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał już ponad 21 milionów złotych, które pozwolą zrealizować zapisy ustawy i sukcesywnie zwiększać dostępność do leczenia.

1 lipca 2018 roku wchodzi w życie ustawa z 9 maja 2018 roku o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Niepełnosprawni w stopniu znacznym skorzystają poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych w aptekach. Zniesiono limity finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej  udzielanych osobom z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności w ramach umów zawartych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Ta grupa niepełnosprawnych skorzysta również ze świadczeń  ambulatoryjnej opieki specjalistycznej bez skierowania. Wyroby medyczne na zlecenie (np. wózki) będą niepełnosprawnym wydawane do wysokości limitu finansowania ze środków publicznych, według wskazań medycznych, bez uwzględnienia okresów użytkowania, natomiast o ilości zaopatrzenia comiesięcznego (np. pieluchomajtek) decydować będzie każdorazowo osoba uprawniona do wystawiania zlecenia – wyjaśnia rzecznik łódzkiego oddziału NFZ Anna Leder.

Łódzki NFZ otrzymał już z rezerwy ogólnej Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 21 milionów złotych na realizację zadań wynikających z ustawy. 12,4 miliona złotych przeznaczy na świadczenia w zakresie rehabilitacji ─ sukcesywnie będzie zwiększana wartość umów tak, aby niepełnosprawni byli rehabilitowani bez kolejki i zgodnie z ustalonym planem leczenia. Na dodatkowe wydatki związane z wyrobami medycznymi dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym Łódzki Fundusz otrzymał 8,9 miliona złotych.

– Narodowy Fundusz Zdrowia będzie na bieżąco analizował i monitorował dostępność do świadczeń rehabilitacji, a dzięki obowiązkowi rejestrowania świadczeń udzielanych szczególnie uprawnionym będzie mógł szybko i elastycznie reagować na ich potrzeby – podkreśla Anna Leder.

Łódzki Fundusz zaplanował także działania edukacyjne dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Już we środę 27 czerwca zaprasza na Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych. Na salach obsługi w Łodzi i w delegaturach są specjalne stanowiska dla niepełnosprawnych, uruchomiono także infolinię. Przedstawiciele NFZ będą spotykać się z organizacjami pacjenckimi skupionymi m.in. w Łódzkim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. W tym tygodniu na szkolenie zostali zaproszeni świadczeniodawcy z zakresu rehabilitacji.

W Łódzkiem jest 80 poradni rehabilitacyjnych, prawie 200 gabinetów fizjoterapii ambulatoryjnej, 33 oddziały dzienne, 30 poradni opiekujących się wyłącznie chorymi wymagającymi rehabilitacji w domu oraz oddziały szpitalne: neurologiczne, kardiologiczne, ogólnoustrojowe. W planie finansowym na rehabilitację w Łódzkiem w roku 2018 zarezerwowano 146 milionów złotych.

Infolinia dla niepełnosprawnych i ich opiekunów:

codziennie w godz. 8-20

  • 42 299 92 75 – dla telefonów komórkowych i z zagranicy
  • 801 002 275 – dla telefonów stacjonarnych

poniedziałek-piątek w godz. 8-16

  • 42 275 41 21

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD