Nigdy nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w samochodach podczas upałów

Reklama

Rozpoczęło się lato, a wraz z nim wysokie temperatury. Negatywne skutki takiej pogody odczuwamy wszyscy. Jesteśmy zmęczeni, działamy wolniej, miewamy problemy z koncentracją. Dlatego też policja apeluje, aby nie pozostawiać dzieci bądź zwierząt w samochodach na otwartym terenie, nawet na krótką chwilę. Auto pozostawione w pełnym słońcu nagrzewa się niczym kuchenny piekarnik.


Ze względu na słoneczną pogodę i wysokie temperatury powietrza, funkcjonariusze policji apelują o zachowanie najwyższej ostrożności. Pamiętajmy o wymagających naszej opieki dzieciach, osobach starszych i niepełnosprawnych. W żadnym przypadku nie pozostawiajmy ich w samochodach, bądź na otwartym terenie, gdzie grozi im przegrzanie albo porażenie słoneczne. Nie zapominajmy też o zwierzętach, które również cierpią z powodu upałów.

Zapowiadane wysokie temperatury powietrza, w przeszłości nieraz przynosiły zarówno w naszym regionie, jak i w innych województwach wiele przypadków narażenia osób wymagających opieki, przede wszystkim – dzieci, na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.

Auto pozostawione w pełnym słońcu nagrzewa się niczym kuchenny piekarnik. Nawet jeżeli wydaje się nam, że wychodzimy do sklepu czy banku zaledwie na chwilę, w ciągu tych kilku minut może dojść do tragedii. Właśnie dlatego miejscowi policjanci apelują, by w samochodach nie pozostawiać dzieci, osób niepełnosprawnych wymagających opieki lub zwierząt – mówi młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek, z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Pamiętaj! Na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl artykułu 162§1 Kodeksu Karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 3.

Nie bądźmy obojętni, gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Poinformujmy o wszystkim policję, dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 112.

Będąc świadkiem takiego zdarzenia należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, jakimi należy się kierować.

Widząc zamknięte w pojeździe dziecko należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na naszą obecność i głos. Następnie rozglądamy się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdzamy, czy drzwi są otwarte. Jeśli nie mamy możliwości dostania się do środka w celu ratowania życia, zgodnie z artykułem 26 Kodeksu Karnego o stanie wyższej konieczności mamy prawo wybić szybę i uwolnić uwięzionego malucha. Wybrać należy szybę, która znajduje się najdalej od dziecka, aby odłamki szkła go nie zraniły. Do wybicia można użyć twardego przedmiotu lub własnej siły fizycznej. Po wydostaniu dziecka z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt.


Czytaj też: Piknik oraz rajd rowerowy, czyli otwarcie wakacyjnego sezonu turystycznego w powiecie radomszczańskim

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD