Obchody 84. rocznicy napaści ZSRR na Polskę [FOTO]

Reklama

W związku z 84. rocznicą napaści ZSRR na Polskę, władze miasta, powiatu, delegacja z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 oraz przedstawiciele Rodzin Katyńskich złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów i znicze w miejscach pamięci.


17 września 1939 r. armia sowiecka wkroczyła na terytorium Polski, która w tym czasie walczyła z hitlerowskimi Niemcami. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako wyprawę wyzwoleńczą. W rzeczywistości rozpoczął się czwarty rozbiór Polski. Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w pakcie Ribbentrop-Mołotow. Okupacja sowiecka, podobnie jak niemiecka, była obliczona na eksterminację polskich elit.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła msza św. w Klasztorze O.O. Franciszkanów w Radomsku. Następnie uczestnicy miejskich obchodów udali się do franciszkańskich ogrodów, gdzie 13 lat temu dla uhonorowania zamordowanego radomszczanina Tadeusza Rozpędka – funkcjonariusza przedwojennej Policji Państwowej, który zginął od strzału w tył głowy wymierzonego przez NKWD w Twerze w 1940 roku, posadzono Dąb Pamięci. W tym roku przypada 13. rocznica posadzenia Dębu Pamięci Tadeusza Rozpędka. Tam obejrzeli poruszający spektakl „Katyń – Requiem Aeterna”.

Dalsza część obchodów przeniosła się na Cmentarz Stary, gdzie odczytano Apel Pamięci, a delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Tablicą Pamięci Zamordowanych na Wschodzie w 1940 roku.

Stojąc tutaj, wspominamy ofiary napaści z 17 września 1939 roku, wspominamy wszystkich rodaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego, tych którzy tam zginęli, tych którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych którzy osiedlili się w różnych częściach świata, wreszcie tych którzy pozostali w miejscu zesłania, gdzie zawsze kultywowali polskość. Dla nich to był Sybir, coś więcej niż geograficzna Syberia. Sybir miejsce zesłań, miejsce kaźni… Miejsce, gdzie Polacy bohatersko cierpieli i złożyli wielką daninę krwi – mówił podczas swojego wystąpienia prezydent Jarosław Ferenc.

Kwiaty i znicze złożono także pod Tablicą Sybiraków przy kolegiacie św. Lamberta oraz Grobem – Pomnikiem Nieznanego Żołnierza przy ul. Narutowicza.


Czytaj też: W Kamieńsku otwarto nowoczesną halę widowiskowo-sportową [FOTO]

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD