74-latek wybrał się na grzyby. Po kilku godzinach rodzina zawiadomiła policję o zaginięciu

Reklama

74-letni mężczyzna wyszedł do lasu na grzyby. Gdy nie wrócił do domu po kilku godzinach, rodzina zawiadomiła policję o możliwym zaginięciu.


W czwartek, 14 września około godz. 21.15 policjanci przyjęli zawiadomienie o zaginięciu 74-letniego mieszkańca Huty Drewnianej (gmina Kobiele Wielkie).

Już 10 minut od otrzymania zgłoszenia mężczyznę do domu przywiózł sąsiad. Okazało się, że podczas zbierania grzybów, stracił orientację w lesie. Na szczęście nic mu się nie stało, nie potrzebował pomocy medycznej – mówi mł. asp. Dariusz Kaczmarek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Policjanci przypominają o bezpieczeństwie podczas grzybobrania. Wybierając się do lasu, niektórzy potrafią w nim spędzać nawet kilkanaście godzin. Pochłonięci zbieraniem leśnego runa często zbaczają z duktów wchodząc w głąb lasu, tracąc orientację. Wszystkie drzewa i krzewy wydają im się identyczne i nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej.

Las może okazać się niebezpieczny dla osób lekceważących zasady bezpieczeństwa!

Do takich spacerów odpowiednio się przygotujmy. Wybierając się na grzybobranie, powiedzmy o tym rodzinie, aby wiedzieli, gdzie należy nas szukać. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy. Dzięki temu będziemy mogli skontaktować się z bliskimi, wezwać pomoc i poinformować, gdzie aktualnie przebywamy. Możemy też skorzystać z aplikacji, która pomoże odczytać naszą lokalizację i drogę powrotną do domu.

Na wycieczkę po terenach leśnych wybierajmy wczesną porę dnia. Pamiętajmy także o sprawowaniu właściwego nadzoru nad osobami, które są pod naszą opieką. Często na grzybobranie wybieramy się rodzinnie, są z nami dzieci, osoby starsze. Starajmy się zapobiegać sytuacjom, w których seniorzy samotnie wybierają się do lasu, zwłaszcza wtedy, kiedy wiemy, że mogą potrzebować pomocy medycznej lub nie są osobami samodzielnymi.

Zapamiętujmy też punkty odniesienia i charakterystyczne obiekty, które pomogą nam zorientować się w terenie. Zabierzmy elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność i ułatwią ewentualną akcję poszukiwawczą po zmroku. Miejmy przy sobie leki, które przyjmujemy na stałe, coś do picia i jedzenia, gdyż nie wiadomo, ile czasu spędzimy w lesie. Unikajmy samotnych leśnych wycieczek. Nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie i nie traćmy ze sobą kontaktu wzrokowego. Nie znając terenu nie oddalajmy się od głównych duktów, swoich pojazdów lub przystanków komunikacji.

Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas takich spacerów niezastąpiona będzie kurtka przeciwdeszczowa i wysokie nieprzemakalne obuwie.

Podejrzewając, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, nie czekajmy do zmroku, natychmiast zaalarmujmy policjantów. Informacja o zaginięciu osoby uruchamia działania służb mundurowych. Poszukiwania osoby zaginionej w dzień, kiedy jest dobra widoczność, eliminuje zagrożenie związane z wychłodzeniem organizmu, ułatwia policyjne czynności i daje większą szansę na szybkie, szczęśliwe zakończenie – mówi Dagmara Mościnska z łódzkiej komendy.


Czytaj też: Pożar w pustostanie przy ulicy Reymonta w Radomsku [FOTO]

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD