Odcinkowy pomiar prędkości na nowo wybudowanej autostradzie A1

Reklama

W ostatnim czasie na dwóch odcinkach: „D” – Radomsko – granica województwa i „A” – węzeł Tuszyn – węzeł Piotrków Trybunalski Zachód Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zauważyła wzrost niebezpiecznych zachowań kierujących, a przede wszystkim nagminne ignorowanie ograniczeń prędkości.

Takie zachowanie skutkuje nie tylko szkodami wyrządzanymi na budowie ale także bardzo licznymi niebezpiecznymi sytuacjami zagrażającymi zdrowiu i życiu pracujących tam ludzi. Uznaliśmy, że trzeba podjąć zdecydowane działania zapobiegające ewentualnym wypadkom, ponieważ chodzi nie tylko o bezpieczeństwo kierowców i podróżnych ale także pracowników, ponieważ w dalszym ciągu jest to plac budowy, o czym większość kierowców, jak wskazują doświadczenia, nie chce pamiętać – mówi Maciej Zalewski z GDDKIA.

W województwie łódzkim powstaje 64 km autostrady A1. Budowa prowadzona jest na odcinku od węzła Tuszyn do granicy z województwem śląskim. Prace od początku realizowane były pod ruchem, co stanowi bardzo duże wyzwanie przede wszystkim dla wykonawców robót. Jednym z najpoważniejszych problemów, z jakim od początku musieli się borykać, była prędkość. Kierowcy nagminnie łamali ograniczenia.

– Według zleconych przez jednego z wykonawców profesjonalnych badań aż 91% samochodów przekracza dopuszczalną prędkość. W ostatnim czasie do dyspozycji zmotoryzowanych przekazano łącznie (na odcinkach “A” Tuszyn – Piotrków Trybunalski i “D” Radomsko – granica województwa) blisko 16 km nowej betonowej, równej i szerokiej jezdni. Sytuacja dotycząca respektowania ograniczeń prędkości jeszcze się pogorszyła. Konieczne stało się podjęcie zdecydowanych kroków, które mają zapobiec łamaniu przepisów, a w konsekwencji wypadkom – dodaje Zalewski.

Policja zapowiada wzmożone kontrole, a swoje wsparcie deklaruje też Inspekcja Transportu Drogowego. W łódzkim oddziale GDDKiA odbyła się konferencja m.in. z udziałem przedstawicieli Policji i wykonawców, na której poinformowano o planach i działaniach, których celem jest przeciwdziałanie łamaniu przepisów ruchu drogowego przez kierowców. Jak zapowiadają drogowcy będą to m.in. wzmożone kontrole i działania policyjnej grupy “Speed”. Docelowo, jeszcze w trakcie prowadzenia prac budowlanych, na autostradzie A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową ma zostać wprowadzony odcinkowy pomiar prędkości, co powinno ostatecznie zlikwidować zjawisko nadmiernej prędkości.

fot.GDDKiA

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD