OPŁATY NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ? [AKTUALIZACJA]

Mieszkańcy Radomska mogą się starać o zwrot kwoty, jaką uiszczali za przyłączenie do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych będących w posiadaniu PGK, wynikającą z kosztów dokonania odbioru technicznego. Tak twierdzi Jacek Rak z Kukiz’15 (na zdjęciu). Jego zdaniem obowiązująca w Radomsku uchwała obciążająca tą opłatą mieszkańców jest niezgodna z Konstytucją. Władze PGK stanowczo zaprzeczają.
Uchwałę, określającą zasady przyłączenia do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych Rada Miasta w Radomsku podejmuje każdego roku. Najnowsza została przyjęta w czerwcu 2017 r. Jeden z jej zapisów mówi o tym, że mieszkańcy za przyłączenie do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych, będących w posiadaniu PGK, wynikające z kosztów dokonania odbioru technicznego ponoszą opłatę w wysokości 147,48 zł brutto. Zdaniem Jacka Raka opłata ta jest naliczana bezprawnie.
– Dotarłem do wielu wyroków sądowych, jakie zapadały w różnych miastach w całym kraju. Zdaniem sądów tego typu zapisy uchwały łamią trzy artykuły Konstytucji: art. 7, 84 i 94. Z tego co wiem, jest wskazanie Prokuratury Krajowej, żeby prokuratury rejonowe próbowały dotrzeć do uchwał, które łamią te zapisy. Te uchwały powinny być zaskarżane do sądów administracyjnych. Na podstawie wyroków sądowych mieszkańcy wielu miast domagali się zwrotu poniesionych kosztów wraz z odsetkami i takie zwroty były im zasądzane. Dlatego uważam, że również radomszczanie mogą się o takie zwroty starać. Tym bardziej, że takie zapisy pojawiają się w uchwałach, podejmowanych przez Radę Miasta przez ostatnie kilka lat – mówi Jacek Rak. – Dziwi mnie, że radni rady miejskiej w Radomsku podejmują takie uchwały. Tym bardziej, że w Radzie Miasta zasiadają osoby, które protestują w obronie Konstytucji. Tymczasem same głosują za zapisami, które Konstytucję łamią – dodaje.
Wątpliwości Jacka Raka dziwią prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku Marka Glądalskiego.
– Szczerze mówiąc nie wiem, skąd wziął się taki temat. Od wielu lat radni podejmują tego typu uchwały i nigdy nikt nie miał do nich zastrzeżeń, łącznie ze służbami prawnymi wojewody. Nie sądzę, żeby mieszkańcy mogli się domagać zwrotu kosztów, jakie ponosili w związku z zapisami uchwał podejmowanych kilka lat temu – podkreśla Marek Glądalski.
Co z najnowszą uchwałą, podjętą przez radnych w czerwcu tego roku? – Czekamy na jej zatwierdzenie przez Urząd Wojewódzki. Do chwili obecnej nie mieliśmy sygnałów o nieprawidłowościach, więc mogę domniemywać, że ta uchwała została pozytywnie oceniona – twierdzi Marek Glądalski.
Zdaniem Jacka Raka PGK pobiera bezprawnie również opłatę za przyłącza wodno-kanalizacyjne. – Z tego co wiem, to w Radomsku tego typu przyłącza muszą być sfinansowane przez odbiorcę, właściciela nieruchomości. Sąd Najwyższy stwierdza, że koszty takich przyłączy muzą wziąć na siebie przedsiębiorstwa, które oferują usługi – podkreśla J. Rak.
Według Marka Glądalskiego, zastrzeżenia Jacka Raka w tym temacie są całkowicie nieuzasadnione. – To spółka PGK ponosi wszystkie koszty, ewentualnie dotuje te inwestycje miasto. Mieszkańcy nie ponoszą kosztów – zauważa Marek Glądalski.
Czy Jacek Rak o swoich wątpliwościach zamierza informować odpowiednie organy? – Byłoby dobrze, gdyby media zapytały PGK, jak się do tego odniesie. Z pewnością spółka będzie się bronić. Jak osobiście również wystosuję do PGK pismo z prośbą, by spółka odniosła się do tego tematu – mówi J. Rak.
AKTUALIZACJA
W związku z nieścisłymi informacjami pojawiającymi się w mediach, dotyczącymi pobierania opłat za budowę i przyłączenie do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wystosowało stanowisko w tej sprawie.
Stanowisko Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w sprawie opłaty za przyłączenie do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych będących w posiadaniu przedsiębiorstwa wynikające z kosztów dokonania odbioru technicznego
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. nie pobiera i nigdy nie pobierało żadnych opłat za fizyczne podłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie miasta Radomska. PGK Sp. z o.o. pobiera jedynie opłatę pokrywającą koszty odbioru technicznego nowo wybudowanego przyłącza w wysokości 147,48 zł brutto zwaną zgodnie z rozporządzeniem ministra budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (rozdział 1 § 5 ust 7) opłatą za przyłączenie do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych, będących w posiadaniu przedsiębiorstwa, wynikającą z kosztów przeprowadzenia prób technicznych przyłącza wybudowanego przez odbiorcę usług. Opłata została wprowadzona do taryfy zgodnie z w/w rozporządzeniem. Powyższa opłata nie jest pobierana na pokrycie kosztów budowy sieci, do której przyłącza się nowy odbiorca.
Z opinii obsługi prawnej PGK Sp. z o.o. wynika, że taryfa wprowadzona Uchwałą nr XL/314/17 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 21 czerwca 2017r. jest prawnie obowiązującą. Należy również zaznaczyć, że od 16 sierpnia 2017 r. (od dnia wejścia w życie w/w taryfy) spółka wstrzymała pobieranie tych opłat do czasu rozstrzygnięcia przez organ nadzoru.
Stanowisko Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w sprawie pokrycia kosztów budowy przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego.
Artykuł 15 ust. 2 ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (jednolity tekst: Dz. U. z 2017 r., poz. 328) brzmi: „Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.” Wynika z niego, że przyłącze tak wody jak i kanalizacji może wykraczać poza granice nieruchomości z uwagi na posadowienie sieci, a koszty ich budowy zobowiązana jest pokryć osoba ubiegająca się o przyłączenie do sieci, tak samo odcinka w granicach swojej nieruchomości jak i poza nią. Takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów uchwałą z dnia 22 czerwca 2017 r. Sygn. akt III SZP 2/16
1. Przyłączem kanalizacyjnym w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (jednolity tekst: Dz. U. z 2017 r., poz. 328) jest przewód łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej;
2. Przyłączem wodociągowym w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (jednolity tekst: Dz. U. z 2017 r., poz. 328) jest przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług na całej swojej długości.
Pragniemy podkreślić, że z ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (jednolity tekst: Dz. U. z 2017 r., poz. 328) wynika iż odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w trosce o wysoką jakość usług przejmuje odpowiedzialność za utrzymanie przyłącza wodociągowego co najmniej do granicy nieruchomości odbiorcy (licząc od sieci wodociągowej) oraz przyłącza kanalizacji sanitarnej co najmniej do pierwszej studni rewizyjnej licząc od sieci kanalizacji sanitarnej (mimo, że nie wynika to z w/w ustawy). W praktyce oznacza to, że wszystkie koszty związane z usunięciem ewentualnych awarii i konserwacją tych odcinków ponosi nasze przedsiębiorstwo.