Ostrzeżenie meteorologiczne – burze z gradem!

Reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega o możliwości wystąpienia na terenie powiatu radomszczańskiego burz z gradem.


IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem. Ostrzeżenie jest ważne w środę, 13 września od godz. 17:00 do godz. 24:00.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Z kolei Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Łodzi powiadomił o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla ozonu w powietrzu.

Przewidywany czas trwania ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (180 μg/m3) dla ozonu w powietrzu: od godz. 9.00 do godz. 24.00, 13 września.

Przyczyny powstania ryzyka: warunki meteorologiczne sprzyjające formowaniu się ozonu. Ozon jest produktem reakcji fotochemicznych (inicjowanych poprzez oddziaływanie światła słonecznego) z udziałem zanieczyszczeń emitowanych do powietrza (tzw. prekursorów ozonu). Najwyższe stężenia ozonu rejestrowane są w okresie letnim przy dużym nasłonecznieniu w godzinach popołudniowych.

Prognozowana jakość powietrza

Prognoza na środę, 13 września dla maksymalnego stężenia 1-godzinnego ozonu, przygotowana na podstawie prognozy zanieczyszczenia powietrza, wykonywanej przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) dostępnej na portalu „Jakość powietrza” GIOŚ pod adresem http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution

Wrażliwe grupy ludności:

  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu krążenia (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
  • osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci.

Możliwe negatywne skutki dla zdrowia

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu krążenia mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych.

Zalecane środki ostrożności

Rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła. Nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach. Osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie.

W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Zaleca się również:

  • zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,
  • prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym ozonu przyziemnego,
  • bieżące śledzenie informacji o zanieczyszczeniu powietrza.

Sposób postępowania mieszkańców obszarów przekroczeń wraz z zakresem stosowania działań krótkoterminowych:

  • korzystaj z komunikacji zbiorowej zamiast komunikacji indywidualnej,
  • wybieraj alternatywne sposoby przemieszczania się na krótkich odcinkach (rower, pieszo),
  • unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza,
  • śledź wyniki pomiarów i prognozy poziomów stężenia ozonu na stronie www.powietrze.gios.gov.pl oraz komunikaty i ostrzeżenia z tym związane.

Czytaj też: Ruszyła budowa nowego parku przy ulicy Jagiellońskiej w Radomsku [FOTO]

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD