Oszuści metodą na BLIK podszywają się pod znajomych. Zachowaj czujność!

Reklama

Policjanci ostrzegają – jeśli otrzymujesz za pomocą komunikatora prośbę o “pożyczkę czy wsparcie pewną kwotą znajomego”, nie działaj pochopnie. Koniecznie sprawdź czy osoba, która do Ciebie napisała jest tym za kogo się podaje i czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Zadzwoń do tej osoby, porozmawiaj osobiście. Tylko w taki sposób sprawdzisz czy korespondujesz ze znajomym czy z oszustem. Nie kieruj się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem!


Oszuści wymyślają co chwila nowe pomysły na wyłudzanie pieniędzy. Ostatnio, coraz popularniejsza staje się metoda na BLIK-a, gdzie oszust podszywając się pod pracownika banku, przekonuje swoje ofiary o tym, że środki na ich koncie są zagrożone i w celu ich ochrony należy je wypłacić i ulokować na innym „bezpiecznym koncie” poprzez dokonywanie wpłat przy wykorzystaniu kodów BLIK. Tym sposobem pieniądze trafiają w ręce oszustów.

Używając komputera, telefonu komórkowego lub innego urządzenia z dostępem do Internetu przestrzegaj kilku ważnych zasad:

  • Pilnuj swoich haseł dostępowych i pamiętaj, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Zmieniaj je co kilka miesięcy.
  • Po zakończeniu działań wyloguj się z aplikacji.
  • Nie otwieraj maili od nieznanych nadawców, a co najważniejsze nie klikaj w załączone linki.

Apelujemy, aby podczas transakcji pieniężnych lub kontaktów telefonicznych dotyczących wpłat, zachować szczególną ostrożność. Przestępcy idąc z duchem czasu tworzą strony internetowe do złudzenia podobne do dobrze nam znanych witryn banków lub sklepów. Korzystając z płatności internetowych, należy zwracać uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół. Podobnie, jeśli nieznajoma osoba podsyła nam link, który przekierowuje nas na stronę, gdzie mamy podać swoje dane nie róbmy tego! Zachowujmy rozsądek i pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – mówi mł.asp. Dariusz Kaczmarek z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.


Czytaj też: Uwaga na oszustów! Wyłudzenia „na gazownika” w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD