Policjanci rozmawiali z młodzieżą o bezpieczeństwie na drogach
W ramach prowadzonych działań profilaktycznych policjanci z radomszczańskiej komendy spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Radomsku. W trakcie zorganizowanego spotkania mundurowi przybliżyli uczestnikom zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Spotkanie odbyło się 30 maja 2023 roku na terenie szkoły. Uczestnikami spotkania byli uczniowie „elektryka”. Większość z nich stanowili tzw. młodzi kierowcy czyli osoby posiadające prawo jazdy kilka, kilkanaście miesięcy, uczestnicy kursów w szkołach jazdy oraz osoby, które za kilka miesięcy będą mogły ubiegać się o takie uprawnienia.
Od policjantów przyszli kandydaci na kierowców dowiedzieli się, że jazda samochodem to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za siebie oraz innych. Wielu z nich zgodnie przyznało, że świeżo upieczeni kierowcy, często przeceniają swoje możliwości, cechuje ich chęć imponowania innym, a drogi traktują jak tor wyścigowy. Omówiono także najczęstsze błędy popełniane zarówno przez kierujących jak i pieszych – mówi mł. asp Dariusz Kaczmarek z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.
Pasy to podstawa
Jakie błędy najczęściej popełniają młodzi kierowcy? Przede wszystkim nie zapinają pasów. Część z nich nie widzi sensu ich zapinania na przykład na krótkich dystansach. Są też tacy, którzy nie zapinają ich w ogóle. Jeśli zabieramy ze sobą pasażerów, dopilnujmy, żeby oni również zapieli pasy. Często osoby podróżujące z tyłu uważają, że tam jest bezpiecznie i pasy nie są im do niczego potrzebne. Niezapięci pasażerowie siedzący na tylnej kanapie są nie tylko tak samo narażeni na obrażenia jak osoby siedzące z przodu, ale też są dla nich poważnym zagrożeniem. Dlaczego? Bo w czasie zderzenia pasażerowie na tylnej kanapie mogą bezwładnie uderzyć w tylne siedzenia, łamiąc je i powodując poważne obrażenia siedzących na nich pasażerów, niekiedy nawet ze skutkiem śmiertelnym.
Muzyka rozprasza młodych kierowców
Podczas prowadzenia pojazdu młodzi kierowcy często słuchają głośno muzyki, co również odbija się na bezpieczeństwie. Nie dość, że głośna muzyka rozprasza ich uwagę, to jeszcze zagłusza dobiegające z zewnątrz auta dźwięki. Przez głośną muzykę można nie usłyszeć nadjeżdżających: karetki, pociągu, motoru lub wyprzedającego samochodu, a także dźwięku nagłego hamowania innego auta. W takich sytuacjach nietrudno o wypadek.
Pamiętajmy, że droga jest miejscem, gdzie nieodpowiedzialnym zachowaniem sprowadzić możemy zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy do młodych kierowców o ostrożną i bezpieczną jazdę – dodaje policjant.
Czytaj też: Autobus szkolny ze szkoły w Strzelcach Małych zderzył się z osobówką