Policyjna lekcja historii

Lekcję historii w Gomunicach przeprowadził prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosław Olbrychowski oraz podinsp. Radosław Malanowski – I zastępca komendanta powiatowego Policji w Radomsku. Obaj Panowie nieustannie poszerzają wiedzę historyczną związaną z funkcjonowaniem Policji a szczególnie z losami policjantów zamordowanych w zbrodni katyńskiej.


Warsztaty patriotyczno-historyczne OKM 1940 „Ostaszków – Kalinin – Miednoje” Jarosław Olbrychowski zapoczątkował w 2017 roku. Niezmiennie są one skierowane do policjantów oraz do uczniów szkół średnich a także do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Tym razem takie spotkanie miało miejsce 3 grudnia 2021 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gomunicach.

Uczniowie zostali zapoznani z dziejami policji okresu międzywojennego, w tym z tragicznymi losami policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas warsztatów prowadzący spotkanie tłumaczyli co należy rozumieć przez etos zawodu policjanta. Jak pojmowane było to pojęcie dawniej a jak wygląda to dzisiaj. Pan Olbrychowski podkreślał, że dla każdego funkcjonariusza, mimo upływu czasu, najważniejsze wartości pozostają niezmienne. Etos zawodu policjanta wiąże się z ciężką, odpowiedzialną, ale i zaszczytną służbą na rzecz drugiego człowieka i całego społeczeństwa. Prezes stowarzyszenia podkreślał, że Ostaszków, Kalinin i Miednoje to miejsca nierozerwalnie łączące się z etosem służby funkcjonariuszy Policji. W tych miejscowościach zginęło blisko 8 tysięcy policjantów, każdy z  nich zmarł na skutek strzału w tył głowy. Dodatkowo stwierdził, że misją rodzin policjantów Policji Państwowej II Rzeczypospolitej Polskiej jest przywracanie prawdy, ukazywanie martyrologii tej formacji i poświęcenie jej funkcjonariuszy dla ojczyzny – wyjaśnia nadkom. Aneta Wlazłowska, oficer prasowy KPP w Radomsku.

Podczas lekcji uczniowie mogli zobaczyć specjalnie na tą uroczystość przygotowaną wystawę odznaczeń i odznak policyjnych pochodzących ze zbiorów prywatnych I zastępcy komendanta powiatowego Policji w Radomsku – podinsp. Radosława Malanowskiego. Dodatkowo, policyjny profilaktyk społeczny – asp. Agnieszka Kropisz podczas swojego wystąpienia zachęcała młodzież do wstąpienia w szeregi Policji.

fot. KPP Radomsko

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD