POSEŁ NIE WIERZY W GEOTERMIĘ [AKTUALIZACJA]

Reklama

– To, że w Radomsku będziemy mieli geotermię jest mrzonką… – stwierdziła podczas dzisiejszej konferencji prasowej poseł Anna Milczanowska.

Poseł Milczanowska podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami zauważyła, że jeżeli chodzi o miasto, w Internecie pojawiają się różne informacje… – Nawet takie, gdzie mówi się, że zamiast rewitalizacji będziemy mieli geotermię. To, że w Radomsku będziemy mieli geotermię dla mnie jest mrzonką… – stwierdziła parlamentarzystka.

Dlaczego? – pytali dziennikarze.  – Ponieważ trzeba porządnie rozczytać się w atlasie, jak wody geotermalne przebiegają w naszym mieście. Pamiętajmy, że w latach 60. w wielu miastach m.in. w Radomsku były dokonywane odwierty. Obecnie są one zaczopowane. W chwili obecnej należałoby od nowa robić odwiert, a Radomsko nie znajduje się na szlaku wód z odpowiednią temperaturą i z odpowiednim nasyceniem minerałów.  Należy kilkadziesiąt, jak nie kilkaset milionów złotych zainwestować, żeby zadanie przyniosło oczekiwany efekt. O jakiej geotermii mówimy? Geotermia jest wtedy, kiedy może służyć ogrzewaniu, a nie tylko sprawom rekreacyjnym. Warto zobaczyć jak to wygląda głównie na Podhalu – mówiła poseł Anna Milczanowska (PiS).

Przypomnimy. Obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej weryfikuje wniosek radomszczańskiego magistratu na odwiert geotermalny. Odwiert miałby zostać wykonany na działce przy ul. Św. Jadwigi Królowej w Radomsku, gdzie planowana jest budowa obiektu sportowo-rekreacyjnego. Władze miasta są dobrej myśli, ponieważ rozwój geotermii wspiera polski rząd…

AKTUALIZACJA:

OŚWIADCZENIE PREZYDENTA JAROSŁAWA FERENCA

Jestem zdziwiony wypowiedzią Pani Poseł Anny Milczanowskiej podczas konferencji prasowej w dniu 27 marca 2017 roku. Pani Poseł stwierdziła, że geotermia to mrzonka. Jest to tym bardziej zdumiewające, że mówiąc te słowa, Pani Poseł krytykuje działania własnego ugrupowania i kierunki rozwoju zawarte w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przyjętej przez rząd. To obszerny dokument, ale nie przypuszczam, aby Pani Poseł się z nim nie zapoznała. A rozwój i wykorzystanie potencjału geotermalnego w Polsce jest jednym z głównych punktów przyjętej Strategii.

„Rozwój i wykorzystanie potencjału geotermalnego w Polsce – stworzenie warunków dla promocji oraz rozwoju energetyki odnawialnej, bazującej na źródłach geotermalnych. Celem projektu jest wykorzystanie istniejącego potencjału geoenergetycznego zasobów geotermicznych Polski, pozwalającego na wykorzystanie zasobów geotermicznych na obszarze przeszło 80% kraju” – można przeczytać w rządowym dokumencie. A co do tego, że pod Radomskiem znajdują się wody geotermalne sporu nie ma. Jakie korzyści dla rozwoju ma energia geotermalna można zaobserwować w Uniejowie, Mszczonowie czy Pyrzycach. To podziemne bogactwo musimy wykorzystać również dla rozwoju Radomska. Geotermia może być dla miasta drugim, po strefie ekonomicznej, filarem rozwoju, a radomszczanie mogą zyskać dostęp do taniej i ekologicznej energii służącej np. do ogrzewania mieszkań oraz wykorzystywanej w obiektach rekreacyjnych.

Dlatego Miasto Radomsko złożyło wniosek na wykonanie pierwszego odwiertu, który zakłada 100 procent dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie wydatkując pieniędzy z własnego budżetu, chcemy wykonać odwiert, który pozwoli określić wszystkie możliwości zagospodarowania wód w zależności od parametrów takich jak: wydajność, temperatura, zasolenie.

Odpowiedzialnemu reprezentantowi – posłowi ziemi radomszczańskiej, powinno zależeć, aby miasto korzystało z takich programów. Pani Poseł, niestety, przytoczoną wypowiedzią neguje działania rozwojowe. Tym bardziej jest to przykre, że zapowiedzi działań dla dobra miasta składała w trakcie kampanii wyborczej oraz już po uzyskaniu mandatu posła.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD