NIE POWIATOWY, A CENTRALNY SZPITAL IMIENIA…?

Reklama

Marcin Ziółkowski, Aleksander Jakubowski, Św. Aleksander. Który z nich zostanie patronem Szpitala Powiatowego w Radomsku? Na tak postawione pytanie trudno dziś odpowiedzieć. Tym bardziej, że dyrektor placówki idzie o krok dalej. Piotr Kagankiewicz chce nie tylko, aby szpital otrzymał patrona. Pragnie też, by zmieniona została nazwa szpitala.

Szpital Powiatowy w Radomsku fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Z pozoru łatwy i przyjemny punkt posiedzenia komisji zdrowia traktujący o nadaniu Szpitalowi Powiatowemu w Radomsku imienia okazał się zapalnym. Z góry narzucona kandydatura patrona – Marcina Ziółkowskiego, wywołała ożywioną dyskusję. – Nawet w przypadku wyboru patrona chce się nas radnych postawić przed faktem dokonanym. Dziś dowiadujemy się o działaniu jakiegoś zespołu inicjatywnego, który złożył wniosek o nadanie szpitalowi imienia. Pada konkretna propozycja – zauważa radny Jerzy Kaczmarek.

Przewodniczący Rady Jacek Ciecióra wskazuje natomiast na to, iż to nie zespół inicjatywny (Sławomir Nowerski, Włodzimierz Nicpan, Beata Pokora, Beata Kowalska, Jacek Łęski, Mieczysław Pawłowski) jest pomysłodawcą nadania szpitalowi imienia Marcina Ziółkowskiego. – Półtora roku temu z inicjatywą tą wyszła doktor Zofia Gzik. Zarząd Powiatu, w skład którego wchodzili Beata Pokora i Robert Zakrzewski, stwierdził wtedy, że to jeszcze nie czas. Teraz powraca ta sama kandydatura, a o doktor Gzik nikt nie raczy wspomnieć – stwierdził.

Na uwagę zasługuje to, iż żaden z radnych nie kwestionuje kandydatury Marcina Ziółkowskiego (z urodzenia Wielkopolanin, z wyboru radomszczanin, inicjator powstania nieistniejącego już szpitala przy ul. Wyszyńskiego). Spór wywołał sposób rekomendacji.

Tak jak Zarząd Powiatu nie spodziewał się ożywionej dyskusji ze strony radnych, tak i nie spodziewał się, że pojawi się inna propozycja patrona dla szpitala. Wyszła z nią mieszkanka Gidel – Ewa Kozłowska (na zdjęciu), która na ręce radnych złożyła list otwarty – wniosek o nadanie Szpitalowi Powiatowemu w Radomsku imienia doktora Aleksandra Jakubowskiego – lekarza medycyny, wielce zasłużonego dla Ziemi Radomszczańskiej. „(…) Doktor Jakubowski pełnił też odpowiedzialną funkcję dyrektora szpitala w Radomsku. Prowadził dom otwarty, przyjaźnił się z wieloma rodzinami lekarskimi. To w tym gronie narodziła się idea budowy nowego szpitala. Kiedy 40 lat temu z plusem tę ideę przedstawił nieżyjący już doktor – radny Jerzy Grzymałło na sesji Powiatowej Rady Narodowej mało kto wierzył, że to jest wykonalne. A jednak udało się. Jest Szpital Powiatowy w Radomsku. Nasza duma i radość, bo jest piękny. A w nim wspaniali polscy lekarze, którzy nas leczą i ratują nam życie. Dlatego wnioskujemy: w  stulecie odzyskanie niepodległości przez Polskę nadajcie szpitalowi imię doktora Aleksandra Jakubowskiego, który zakończył swe życie 18 kwietnia 1982 roku i spoczął na gidelskim cmentarzu (…)” – czytamy w liście.

To nie koniec propozycji. Historyk Tomasz Nowak przypomniał radnym, że szpital przy ul. Wyszyńskiego w XIX wieku nosił imię Św. Aleksandra. – Moim zdaniem warto o tym pamiętać – podkreślił.

W zdumienie wprowadziła natomiast wszystkich propozycja dyrektora szpitala, który przyznał, iż miesiąc temu zaproponował Zarządowi Powiatu zmianę nazwy szpitala. – Szpital Powiatowy kojarzy się z małym, podrzędnym szpitalem. Mając na uwadze zakres usług medycznych oraz specjalistów pracujących w naszym szpitalu wydaje mi się, że zasadna byłaby zmiana nazwy placówki. Proponuję Centralny Szpital w Radomsku imienia… – argumentuje dyrektor Piotr Kagankiewicz.

Kto zostanie patronem szpitala i czy placówka zmieni nazwę – to pokaże czas. Zdaniem radnych w tej materii powinni wypowiedzieć się mieszkańcy miasta i powiatu. – Warto pomyśleć nad ogłoszeniem konkursu,  nad rozpropagowaniem tego tematu w mediach.  Szpital to dobro wspólne – podsumowuje radny Włodzimierz  Leszczyński.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD