Prawie 8 mln zł dofinansowania z RFRD na remonty dróg w Radomsku i powiecie

Reklama

W 2023 roku samorządy z terenu powiatu radomszczańskiego otrzymają prawie 8 mln zł dofinansowania na remont lub modernizację ponad 10 km dróg.


Konferencja prasowa poświęcona planom inwestycyjnym na drogach powiatu radomszczańskiego odbyła się poniedziałek 13 lutego w biurze poselskim poseł Anny Milczanowskiej.

Rządowy Funduszu Rozwoju Dróg przyznał Starostwu Powiatowemu w Radomsku ponad 1,5 mln zł. W planach jest remont drogi powiatowej nr 3916E na 1,85 km odcinku Karczów – Zagórze oraz 0,5 km ul. Piłsudskiego (droga powiatowa nr 3952E) w Radomsku. Koszt remontu drogi w gminie Wielgomłyny to 1 573 635 zł, na który przyznano 50 procent dofinansowania.

Na drugie planowane zadanie otrzymaliśmy 60 procent dofinansowania, a jego koszt całkowity ma wynieść 1 304 032 zł. Powiat funkcjonuje dzięki dotacjom, dlatego chciałbym, w imieniu Zarządu i Rady Powiatu podziękować rządowi polskiemu, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Pragnę także poprosić panią poseł i panów marszałków, aby w imieniu Zarządu i całego Powiatu przekazali premierowi nasze podziękowania. W ubiegłym roku otrzymaliśmy bardzo dużo. Wyremontowaliśmy rekordowe 60 kilometrów dróg – mówił Michał Koski (PiS), członek zarządu w Starostwie.

Jeśli chodzi o Radomsko to za blisko 2 mln zł wymieniona zostanie nawierzchnię na ulicach Obrońców Westerplatte, Wilsona i Stodolnej. Dodatkowo na ulicy Obrońców Westerplatte wyremontowany zostanie chodnik. Z otrzymanych przez Starostwo środków wyremontowany zostanie również odcinek ulicy Piłsudskiego.

Złożyliśmy już kolejny wniosek na ulicę Zgody i Korczaka, mam nadzieję że te środki również zostaną nam przyznane. Chciałem podziękować, że wśród tych środków, które Starostwo przeznacza na remonty, znalazła się ulica Piłsudskiego, jej odcinek najbardziej zaniedbany, między torami a rondem. Dzięki tym środkom mieszkańcy naszego miasta docenią poprawę komfortu – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Jarosław Ferenc.

Do tej pory na korekty, remonty, odnawianie dróg zarówno powiatowych, jak i gminnych pozyskano 7 789 000 zł. Samorządy otrzymały środki, dzięki którym możliwa była realizacja ponad 12 tys. zadań na drogach gminnych i powiatowych.

Poniżej lista samorządów, które otrzymały dofinansowania na remonty poszczególnych dróg:

  • Starostwo Powiatowe (łącznie 1 569 236,20 zł): remont drogi powiatowej nr 3916E odcinek Karczów – Zagórze; remont drogi powiatowej nr 3952E ul. Piłsudskiego w Radomsku;
  • Miasto Radomsko: remont ul. Obrońców Westerplatte, ul. Stodolnej i ul. Wilsona – 1 999 894 zł;
  • Gmina Gidle: przebudowa drogi gminnej w m. Borki, wraz ze skrzyżowaniem z drogą wewnętrzną dz. 501 obr. Gowarzów – 247 705 zł;
  • Gmina Gomunice: przebudowa dróg na terenie gminy Gomunice – ul. Włodzimierza Łuckiego w m. Chrzanowice, ul. Wojska Polskiego i ul. Dobryszyckiej w m. Gomunice oraz drogi w m. Paciorkowizna – 1 902 748 zł;
  • Gmina Kodrąb: remont drogi gminnej w Konradowie – 159 250 zł;
  • Gmina Ładzice: remont dróg gminnych w Jankowicach, Stobiecku Szlacheckim i Radziechowicach Drugich – 1 320 001 zł;
  • Gmina Radomsko: remont ul. Południowej w m. Kietlin – 489 434 zł;
  • Gmina Żytno: remont drogi gminnej nr 112076 E Mała Wieś gm. Żytno – 100 785 zł.

Poseł Anna Milczanowska zwróciła się do zebranych przedstawicieli władz samorządowych.

Wielkie podziękowania dla samorządów, które wystąpiły o te pieniądze, bo muszą 50 lub 40 procent z budżetów w swojej gminie przeznaczyć na przebudowę dróg. Wiele z nich uczestniczy w Funduszu po raz kolejny. Gratuluję z całego serca ponownie pozyskanych pieniędzy. Z samorządowcami z terenu powiatu radomszczańskiego pracuje nam się rewelacyjnie – mówiła poseł Milczanowska.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg działa od 2019 r. Dzięki niemu w całym kraju udało się zrealizować inwestycje o długości ponad 18 tys. km. Rząd przeznaczył na inwestycje drogowe w ramach programu prawie 13 mld zł do 2022 r. a zgodnie z planem na 2023 r. kwota sięgnie ponad 15,3 mld zł.


Czytaj też: Radomsko: Miasto zapłaci za usunięcie azbestu z nieruchomości

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD