PRAWNICY SPÓŁKI RCB1 PISZĄ DO PREZYDENTA

Reklama

Po naszej publikacji, w której pisaliśmy, iż poprzez działania władz Radomska nie może się rozpocząć budowa restauracji McDonalds, otrzymaliśmy list od prezydenta (opublikowany został w poprzednim wydaniu gazety „Pomiędzy Stronami”). Jarosław Ferenc zarzucił nam wprowadzanie opinii publicznej w błąd. Postraszył też sądem. Czy słusznie? Zdaniem kancelarii prawnej, reprezentującej spółkę RCB1 (na jej terenach ma powstać restauracja McDonalds), to nie nasza redakcja, lecz prezydent mija się z prawdą. Poniżej publikujemy treść listu, jaki do prezydenta Jarosława Ferenca wystosował mecenas Marek Nowakowski.

Szanowny Panie Prezydencie,

Szanowni Państwo,

Reprezentując podmioty, które działają w kierunku zrealizowania inwestycji budowy restauracji McDonalds, mając na uwadze [„List prezydenta dotyczący publikacji, która ukazała się w dwutygodniku „Pomiędzy Stronami” w dniu 12 lipca br”] niezbędnym jest odnieść się do jego treści i podnoszonych w nim argumentów.

Najpierw należy wskazać, że przedstawione w rzeczonym liście stanowisko Prezydenta jest mało merytoryczne, traktuje temat wybiórczo – z pominięciem istotnych prawnych aspektów przedmiotowego zagadnienia, co zniekształca obraz problematyki związanej z inwestycją polegającą na budowie restauracji McDonalds.

Należy wyraźnie podkreślić, że Prezydent Miasta Radomsko działa w sposób przewlekły, podejmując działania faktyczne i prawne w sposób nieefektywny, a także dopuszczając się zaniechań, uniemożliwiających rozpoczęcie procesu inwestycyjnego.

Prezydent powołuje się na okoliczność, że uchwalenie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest dopiero początkiem dalekiej drogi do rozpoczęcia budowy.

Skoro Pan Prezydent ma świadomość, że niezbędnym elementem, umożliwiającym rozpoczęcie realizacji inwestycji, jest najpierw wydanie aktu planistycznego, to niezrozumiałym jest, dlaczego Prezydent działa w tak opieszały sposób procedując nad nim. W konsekwencji ciężko jest zgodzić się z twierdzeniem jakoby, z uwagi na opieszałe działania organów, budowa restauracji McDonald’s była dla Pana Prezydenta jednym z priorytetów.

Prezydent Miasta zobowiązał się publicznie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Projekt planu został przygotowany przez urzędników, wyłożono go następnie do publicznego wglądu, odbyły się publiczne debaty i podsumowanie – niestety zaniechano dalszych działań proceduralnych. Prezydent wstrzymał przedłożenie gotowego projektu radzie Miasta pod obrady. Działania takie należy uznać za godzące w interes miasta. Przedsięwzięte już kroki mające na celu uchwalenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego wygenerowały niewątpliwie duże koszty dla miasta – zaniechanie dalszych działań w tym zakresie świadczy o niegospodarności Prezydenta Miasta.

Co więcej, Prezydent wskazuje jakoby problematycznym w kwestii rozpoczęcia budowy było posiadanie jedynie umowy przedwstępnej zakupu działki. Z tak zaprezentowanym stanowiskiem nie sposób się zgodzić – wydaje się ono wprost niedorzeczne.

Umowa przedwstępna jak każda inna umowa wiąże strony i niezbędnym w tym miejscu jest zapewnić, że jest ona tak skonstruowana, aby możliwym było niezwłoczne rozpoczęcie budowy. Pomiędzy inwestorem, a spółką RCB 1 istnieje konsensus co do realizacji przedsięwzięcia. Niestety jego realizacja jest uzależniona od podjęcia odpowiednich uchwał przez organy miasta.

Następnie odnieść się należy do argumentu autora listu, który powołuje się na okoliczność, braku drogi dojazdowej do restauracji.

Tymczasem mocą decyzji podziałowych  Prezydenta Miasta Radomsko wydanych w roku 2016- teren,pomiędzy ulicą Reymonta a działką na którym ma powstać McDonalds, został wydzielony pod gminne drogi publiczne, jest w pełni uzbrojony i służy jako droga publiczna od lutego 2016. W konsekwencji działki te w myśl przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami przeszły na własność miasta Radomsko. Fakt przejścia przedmiotowych działek z mocy prawa na własność Miasta Radomsko został ujawniony w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości.

Mimo przejęcia działek miasto nie ponosi kosztów ich utrzymania, uchylając się od ciążących na nim obowiązków.

Prezydent Miasta Radomska uchyla się od przejęcia odpowiedzialności za działki, które przeszły na własność miasta. Nie podejmuje żadnych działań w celu uregulowania statusu prawnego ciągów komunikacyjnych powstałych w wyniku podziału.

Dodatkowo Prezydent Miasta Radomsko celem statuowania swoich racji i zaniechań podejmuje pozorne czynności polegające chociażby na nadaniu niewłaściwej numeracji dla nieruchomości, która przylega do nowo powstałej drogi,  zaniechał odpowiedniego oznakowania drogi, a co najgorsze z punku widzenia mieszkańców nie dba o znaki drogowe czym stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego..

Przypomnieć należy, że organy administracji działają na podstawie i w granicach prawa – tymczasem Prezydent Miasta na każdym kroku narusza zasadę legalizmu.

Prezydent insynuuje, że to właśnie inwestor nie odpowiadając na propozycję miasta przyczynia się do opóźnienia realizacji inwestycji. Przeciw tak zaprezentowanemu stanowisku trzeba wyrazić zdecydowany sprzeciw – przedstawiciele spółki zaangażowanej w procedury inwestycyjne, pozostają w nieprzerwanym kontakcie z miastem oraz podejmują liczne działania celem budowy układu komunikacyjnego. Niedorzecznym jest wskazywanie jakoby to Stanisław Tarkowski wpływał na opóźnienia w realizacji inwestycji –bo to właśnie jemu, jako przedstawicielowi spółki będącej właścicielem newralgicznego terenu zależy na tym, żeby przedsięwzięcie zostało zrealizowane sprawnie.

Z uwagi na opieszałość działań Prezydenta Miasta Radomska koniecznym jest ujawnienie tych działań lokalnej społeczności – niesłusznie więc Prezydent czyni zarzut pod adresem Pana Stanisława Tarkowskiego jakoby ten wybiórczo w rozmowach z mediami przedstawiał tylko wygodne dla siebie okoliczności. Nie istnieją żadne realne podstawy, aby Pan Prezydent czynił zarzuty od adresem uczestnika procesu inwestycyjnego o udział w jakichkolwiek rozgrywkach politycznych – właściciel gruntów jest rzewnie zainteresowany podejmowaniem sprawnych działań przez lokalne władze z uwagi na ekonomię prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Przypomnieć należy, że przedmiotowa inwestycja jest wyczekiwana przez mieszkańców Radomska, a Prezydent jako gospodarz miasta, zamiast podejmować nieudolne próby przerzucania odpowiedzialności za swoje niesprawne działania, powinien zacząć działać zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Istotnym jest także, że działania Prezydenta powodujące opóźnienie realizacji inwestycji wynikają z faktu, że miasto uchyla się od odpowiedzialności za działki przejęte pod drogi z mocy przepisów prawa.

Prezydent wspominając o konsekwencjach finansowych bezrefleksyjnego podejścia do inwestycji zapomina, że inwestycja oprócz tego, że ma stanowić jeden z punktów na rozrywkowej mapie miasta, pozwoli dodatkowo stworzyć kolejne miejsca pracy.

Nie sposób też nie zauważyć, że niezgodne z obowiązującymi przepisami działania administracji samorządowej mogą narażać miasto na odpowiedzialność odszkodowawczą, co z pewnością nie jest korzystne dla budżetu miasta.

Może zamiast obietnicy podejmowania kroków prawnych względem dziennikarzy warto, żeby Pan Prezydent podjął kroki prawne celem umożliwienia budowy restauracji McDonalds.

Marek Nowakowski

adwokat

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD