Luxbud

Przedszkolaki wiedzą jak segregować odpady i oszczędzać wodę

Jubiler Ako

Jak segregować odpady i jak oszczędzać wodę uczyły się dzieci z Publicznego Przedszkola nr 9 w Radomsku w ramach realizacji dwóch projektów ekologicznych. Placówka na ten cel pozyskała ponad 60 tysięcy złotych.


Pieniądze na ten cel udało się zdobyć w ramach konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Obu projektom przyświecał jeden cel – kształtowanie wśród najmłodszych postaw i zachowań proekologicznych, by te zaprocentowały w przyszłości. Współautorki projektów: nauczycielki Magdalena Depta, Anna Soboń oraz wicedyrektor Elżbieta Minecka zaplanowały do realizacji wiele ekologicznych działań. Przedszkolaki brały udział w licznych warsztatach stacjonarnych i terenowych, konkursach, quizach, spotkaniach z ekspertami oraz wycieczkach. Wszystko – bezpłatnie. Pierwszy projekt przebiegał pod hasłem „Segregacja – fajna rzecz”.

Wiemy doskonale, że najlepiej wiedzę zdobywa się praktycznie, dlatego zorganizowałyśmy m.in. trzy wycieczki autokarowe, podczas których nasze dzieci brały udział w warsztatach z garncarstwa w gospodarstwie agroturystycznym „Michałówka”, warsztatach wyplatania wikliny w Konarzewie. Z kolei w rezerwacie Las Łagiewnicki uczyły się właściwego zachowania w lesie. Ponadto w Miejskim Domu Kultury w Radomsku zorganizowany został interaktywny spektakl dla dzieci pt. „Bukiet talentów” poruszający tematy ekologiczne, na który zaprosiliśmy także dzieci z przedszkoli PP2 i PP6 – wylicza nauczycielka Magdalena Depta.

Drugi projekt pod hasłem „Każdy przedszkolak mały i duży wie do czego woda służy” realizowany był podobnie, poprzez obserwowanie, badanie, doświadczanie i eksperymentowanie. W ramach projektu odbyła się pogadanka edukacyjna dla rodziców „Dlaczego woda, a nie kolejna herbata?”, której celem było zapoznanie rodziców z jakością wody pitnej w okolicach Radomska i zachęcenie do regularnego jej picia, konkurs fotograficzny dla dzieci i rodziców „Nad rzeką, jeziorem i stawem”, przedstawienie teatralne o tematyce ekologicznej „Zielona wyspa pirata Pifpafa” oraz konkurs „Jesienne malowanie” dla dzieci z radomszczańskich przedszkoli. No i oczywiście ciekawe wycieczki do Borysewa, Ujazdu – opowiada Anna Soboń, jedna z koordynatorek projektu.

Udało nam się zrealizować wszystkie zaplanowane działania i dodatkowo zorganizować pierwszą samodzielną wycieczkę dla 3- i 4-latków do Resort Malutkie – dodaje wicedyrektor E. Minecka.

W projekcie uczestniczyło w sumie 230 dzieci, czyli wszystkie przedszkolaki z 9-tki – Najbardziej podobały mi się wycieczki, bo przez koronawirusa nigdzie nie wyjeżdżaliśmy. Fajnie było lepić różne rzeczy z gliny, robić razem z kolegami płotek z wikliny. Poznaliśmy różne gatunki owadów, rasy koni – wspomina Olek Piwowarczyk, jeden z sześciolatków.

Szereg ekologicznych działań podsumował pokaz mody oraz turniej wiedzy, podczas którego dzieci zaprezentowały i utrwaliły swoją wiedzę na temat ekologii oraz sposobów dbania o środowisko.

Źródło: PP nr 9,  Aneta Jędrzejczyk


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD