RADOMSKO PODZIELONE… NA OKRĘGI WYBORCZE

Reklama

Radomsko zostało podzielone na cztery okręgi wyborcze.  Taki podział oznacza, że w najbliższych wyborach samorządowych w trzech okręgach wybierzemy po pięciu radnych, w jednym – sześciu. Tym samym znikają jednomandatowe okręgi wyborcze.  Zdaniem radnego Rafała Dębskiego to duży błąd, bo jak mówi powróci partyjniactwo, a zniknie obywatelskość…

Podział miasta na nowe okręgi wyborcze nastąpił za sprawą zmian w kodeksie wyborczym, które  zostały wprowadzone przez Sejm. Radni miejscy musieli dokonać zmian, w przeciwnym razie uczyniłby to za nich komisarz wyborczy.

Jeżeli chodzi o nasze miasto to powracamy do okręgów wyborczych sprzed 8 lat. – Powracamy do  zasad, które obowiązywały podczas wyborów w 2010 roku, czyli miasto podczas tegorocznych wyborów samorządowych podzielone będzie na 4 okręgi wyborcze. Z II okręgu wyborczego do rady dostanie się 6 radnych z pozostałych po 5. Jest to równoznaczne z tym, iż rada miejska nadal będzie liczyła 21 radnych – wyjaśnia sekretarz miasta, Jan Suwart.

Jedyną zmianą w stosunku do granic sprzed 2010 roku jest włączenie części dzielnicy Kowalowiec do okręgu 4.  –  Wnioskowaliśmy do pana prezydenta, aby Kowalowiec był jednym okręgiem wyborczym. To daje szansę, aby ta dzielnica naszego miasta miała swojego przedstawiciela w radzie miejskiej – przyznaje radny Sławomir Kowalczyk.

Powrót do starych okręgów wyborczych, a tym samym rezygnacja z okręgów jednomandatowych nie wszystkim radnym się podoba. – W mojej ocenie jest to bardzo niekorzystna zmiana dla mieszkańców poszczególnych okręgów wyborczych. Dziś mamy  konkretnego radnego, który odpowiada za przysłowiowe swoje podwórko i łatwo można go rozliczyć z jego pracy. Po zmianie nie będzie to już takie oczywiste, bo okręg jest o wiele większy i ta odpowiedzialność się rozmywa. Dlatego, te zadania inwestycyjne które na dziś są realizowane w poszczególnych okręgach dodam, że te niewielkie dotyczące krótkich ulic czy chodników mogą nie znaleźć się już w planach inwestycyjnych, ponieważ mogą być traktowane po macoszemu – twierdzi radny Rafał Dębski.

Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu dwutygodnika „Pomiędzy Stronami”, w czwartek 5 kwietnia 2018 r.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD