Radomszczanie uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto Niepodległości 2022 [FOTO]

Reklama

W Radomsku pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada miały miejsce uroczyste obchody święta.


Bezpośrednio po mszy świętej w kościele św. Lamberta władze miasta i powiatu oraz delegacje stowarzyszeń, organizacji patriotycznych i kombatanckich, społecznych, służb mundurowych – wojska, policji i straży pożarnej oraz harcerzy i szkół, a także partii politycznych działających w Radomsku, przemaszerowali pod tablicę marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującą się na murze Muzeum Regionalnego, gdzie w asyście Pocztów Sztandarowych odśpiewany został hymn i złożone zostały wieńce oraz kwiaty.

Po latach rozbiorów (1772, 1793 i 1795) dokonanych przez trzy kraje – Prusy, Rosja i Austria, Polska zniknęła z mapy Europy. Marzenia pięciu pokoleń Polaków o wolności spełniły się dopiero wraz z klęską wszystkich zaborców i zakończeniem I wojny światowej. Po 123 latach zniewolenia, jesienią 1918 roku kraj nasz odzyskał niepodległość.

Podczas święta Niepodległości warto w tym dniu pamiętać o ojcach niepodległości – Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Józefie Hallerze, Ignacym Daszyńskim, Wincentym Witosie i Wojciechu Korfantym, o czym w swym przemówieniu mówił prezydent Radomska Jarosław Ferenc. To ludzie, którzy choć wywodzili się z różnych środowisk politycznych i mieli różne wizje odradzającego się państwa, łączył ich jeden nadrzędny cel: odbudowa Polski wolnej, niepodległej, niezależnej i suwerennej.

Na zakończenie obchodów oddana została artyleryjska salwa honorowa.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
[pro_ad_display_adzone id="64133"]

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD