RONDO LEKIEM NA KOLIZJE I WYPADKI?
Nie od dziś wiadomo, że skrzyżowanie ulic Sucharskiego i Poprzecznej w Radomsku należy do niebezpiecznych. W zasadzie nie ma miesiąca, aby nie dochodziło tam do kolizji czy wypadków. Brawurowa jazda, czy też nieostrożność ze strony kierowców wielokrotnie doprowadziła do zniszczenia ogrodzeń prywatnych posesji. Czy zmiana organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu, konkretnie budowa ronda jest wyjściem z sytuacji?
– Rocznie na tym skrzyżowaniu dochodzi do kilkunastu zdarzeń drogowych, z czego przyczyną najczęściej jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Przyczyną jest też prędkość, z jaką kierowcy poruszają się tą drogą. Jest to dobra nawierzchnia, zatem niektórzy z nich zapominają o tym, iż poruszają się w terenie zabudowanym. W związku z tym ilość poszkodowanych, w zastawieniu z innymi skrzyżowaniami w mieście, na tym konkretnym jest zdecydowanie większa – zauważa naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Radomsku, Mariusz Pawłowski.
W związku z powyższym policja wielokrotnie apelowała do zarządców ulic Sucharskiego i Poprzecznej, czyli do Starostwa Powiatowego w Radomsku oraz Urzędu Miasta o zmianę organizacji ruchu. Póki co jedyne na co się zdecydowano to wymalowanie czerwonych pasów i zamontowanie pulsujących świateł ostrzegawczych…
Kto wie, może apel mieszkańców wymienionych ulic skierowany do urzędników i radnych miejskich przyniesie większy rezultat? Jednym z wnioskujących jest pan Marek, którego posesja, a konkretnie jej ogrodzenie wielokrotnie zostało uszkodzone w wyniku brawurowej jazdy. – Każdego dnia zadaję sobie pytanie: wjedzie mi ktoś w ogrodzenie czy też nie? To jest nie do zniesienia. Najwyższy czas pomyśleć o takiej zmianie organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu, aby wyeliminowana została brawura kierowców, a co za tym idzie, by w tej części miasta było bezpiecznie – podkreśla pan Marek.
Pomysły są cztery. – Można tam zrobić mini rondo typu pinezka. Można wynieść tarczę skrzyżowania do góry. Można zamontować sygnalizację świetlną. I wreszcie, można wybudować profesjonalne rondo. Na uwadze trzeba mieć jednak to, iż wzdłuż ulicy Sucharskiego biegną ścieżki rowerowe, przez co w przypadku budowy profesjonalnego ronda należałby je wyprowadzić poza skrzyżowanie oraz wykupić brakujące grunty od prywatnych właścicieli – zauważa naczelnik wydziału utrzymania dróg w starostwie, Aleksander Broszkowski.
Radni miejscy zarówno z komisji bezpieczeństwa, jak i rozwoju opowiadają się za wybudowaniem ronda stałego. Za takim rozwiązaniem jest też policja. Czy i kiedy dojdzie do zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulicy Sucharskiego i Poprzecznej w Radomsku? Na tak postawione pytanie dziś trudno odpowiedzieć. Jedno jest pewne: radni z komisji rozwoju zobowiązali samorząd miasta i powiatu do przygotowania koncepcji przebudowy wymienionego skrzyżowania z rozłożeniem kosztów 50 proc. na 50 proc.
Zobowiązanie, zobowiązaniem. Kadencja samorządowa dobiega końca. Nie wiadomo, ani jaki będzie skład rad, ani kto stanie na czele powiatu i miasta. W związku z tym cała nadzieja w mieszkańcach, którzy jak zapowiadają, w temacie zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulicy Sucharskiego i Poprzecznej będą trzymać rękę na pulsie. – Przypomnimy się nowym radnym, nowemu staroście i prezydentowi. Mamy nadzieję, że wstawi się za nami też policja – podkreślają mieszkańcy ulic Sucharskiego i Poprzecznej.