SIM czyli tanie mieszkania z przystępnym czynszem w Radomsku

Reklama

Radomsko przystąpiło do rządowego programu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, dzięki któremu mogą powstać tanie mieszkania na wynajem. Dzisiaj porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości podpisano w Urzędzie Miasta.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Radomsku jest trudna. Mieszkania są drogie a ich dostępność jest mocno ograniczona. Lokale mieszkalne, które powstaną ze Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są na tyle ograniczone, że nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Wkrótce zaczną powstawać dziesiątki tysięcy mieszkań, które będą na tym samym poziomie i standardzie jak mieszkania dostępne na wolnym rynku, jednak będą to mieszkania tańsze. Działki budowlane będą wnoszone nieodpłatnie przez Krajowy Zasób Nieruchomości bądź gminy. Duża część kosztów (około 60 proc.) budowy mieszkań będzie sfinansowana z grantów i programów rządowych. Dopełnieniem całego procesu będzie najtańszy kredyt udzielany przez Bank Gospodarstwa Krajowego– mówił Jarosław Gowin.

Nowy program ma przede wszystkim wspierać gminy w budowie tanich mieszkań. Będą temu służyły spółki znane jako Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM).

W uroczystym podpisaniu porozumienia wzięli udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra oraz zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka. Według programu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, czyli spółki samorządowo-państwowe, zastąpią TBS. Na realizację inwestycji mieszkaniowej z SIM samorządy otrzymają dofinansowanie wynoszące do 35 proc. jej kosztów. Na tworzenie nowych SIM-ów z udziałem gminy, samorząd będzie mógł otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł. Tegoroczny budżet dla wszystkich gmin w Polsce to 1,5 mld zł.

Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20%  kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.

Na strefie inwestycyjnej mamy 24 zakłady. Do pracy dojeżdża 2,5 tys. osób. Chcielibyśmy stworzyć w Radomsku warunki mieszkaniowe dla tych osób, aby mogły na stałe związać się z naszym miastem. Widzimy w tym programie nadzieję. Budujemy bloki wraz z TBS, jednak widzimy, że to za mało  – mówił prezydent Jarosław Ferenc.

Dzisiaj stosowane porozumienie podpisali prezydent Radomska Jarosław Ferenc, prezydent Sieradza Paweł Osiewała, prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk, prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak, Bełchatów reprezentowali prezydent Mariola Czechowska i wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

Krajowy Zasób Nieruchomości ma przekazać w województwie łódzkim 6 ha działek dla sześciu miast (Radomska,  Bełchatowa, Skierniewic, Pabianic, Piotrkowa Tryb, Sieradza). Na przekazanych terenach ma powstać 600 mieszkań.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD