Śmiertelne potrącenie 78-letniego pieszego w Przedborzu

Polonaisse

Radomszczańscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w środę, 18 stycznia kilkanaście minut po godz. 6:00 na ul. Trytwa w Przedborzu. Niestety potrącony 78-latek w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.


Funkcjonariusze wstępnie ustalili, że kierująca samochodem terenowym marki Jeep w godzinach porannych na ul. Trytwa w Przedborzu na przejściu dla pieszych potrąciła 78-latka. Mężczyzna z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Życia jego niestety nie udało się uratować.

Badanie 64-letniej kierującej na zawartość alkoholu w organizmie wykazało, że była trzeźwa. Policjanci w obecności prokuratora wykonali czynności procesowe, które pomogą w ustaleniu dokładnych okoliczności tragicznego wypadku – opowiada asp. Agnieszka Kropisz z KPP w Radomsku.

Przy obecnych warunkach atmosferycznych bardzo łatwo o nieszczęście na drodze. Policja apeluje do wszystkich uczestników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Przepisy nakazują kierowcy zwiększenie uwagi i dostosowanie zachowania do warunków panujących na drodze, by odpowiednio szybko zareagować na zagrożenie.

Sytuacje wymagające od kierowców wykazania szczególnej ostrożności to m.in. włączanie się do ruchu, wyprzedzanie, cofanie, zmiana kierunku jazdy czy dojeżdżanie do przejścia dla pieszych lub skrzyżowania. Nowe przepisy nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście. Nadal pieszy nie może wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na tzw. “pasach”.

Ważną zasadą jest też zasada ograniczonego zaufania. Tutaj każdy uczestnik ruchu ma prawo liczyć, że inni znajdujący się na drodze również przestrzegają przepisów i zachowują się prawidłowo. Niestety trudno przewidzieć, kiedy nastąpi nagła sytuacja, gdzie z jakiegoś powodu ten drugi uczestnik – pieszy lub kierujący – złamią przepis.

Policjanci stosują także szczególny apel do wszystkich “niechronionych” na drodze, by pamiętali o swoim bezpieczeństwie. Dla jego poprawy warto nosić elementy odblaskowe nawet tam, gdzie nie nakazują przepisy. Kierowca wówczas z daleka ma szansę na to, by nas w porę zauważyć i w odpowiedniej chwili zwolnić lub zahamować.


Czytaj też: Piraci drogowi zatrzymani. Dwóch przekroczyło prędkość o ponad 60 km/h

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD