Środa z profilaktyką. Kaszlesz? To może być przewlekła choroba płuc

Reklama

NFZ kolejną Środę z Profilaktyką poświęca przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP).

Pierwszym objawem tej choroby jest zazwyczaj kaszel. Ci, którzy kaszlą przez kilka miesięcy, często myślą, że to “kaszel palacza”. Taki kaszel nie istnieje! To może być właśnie POCHP.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to często występująca choroba układu oddechowego, której można zapobiegać i którą można skutecznie leczyć. Charakteryzuje się utrzymującymi się objawami ze strony układu oddechowego (duszność, kaszel) i ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, spowodowanym przez istotne narażenie na szkodliwe cząstki lub gazy (dym tytoniowy, smog).

POChP jest także obciążona dużym ryzykiem wystąpienia problemów psychicznych, dwa najczęstsze to depresja i lęk. Mogą one wpływać na sprawność fizyczną pacjentów, na jakość ich życia.

Częstość występowania

W Polsce na POChP choruje około 20% ludzi po 40 roku życia, czyli ponad 2 000 000 osób. Niestety, tylko 600 000 posiada rozpoznanie i jest aktywnie leczonych. Większość pacjentów nie wie, że przyczyną kaszlu i duszności jest przewlekła choroba. Nierozpoznana lub późno rozpoznana POChP skraca życie chorych o 10-15 lat. Jest trzecią przyczyną zgonów na świecie i czwartą w Polsce. Zwiększa ryzyko zgonu z powodu zawału serca trzykrotnie, a z powodu raka płuc – sześciokrotnie.

Najczęstsze objawy

  •     Duszność – postępująca w czasie, nasilająca się przy wysiłku, stała.
  •     Przewlekły kaszel – przerywany lub nieproduktywny, nawracający świszczący oddech.
  •     Przewlekłe odkrztuszanie plwociny.

Przyczyny zachorowań

  •     Palenie tytoniu – głównie papierosów, ale także – choć w mniejszym stopniu – cygar i fajki. Narażone są także osoby wdychające dym tytoniowy jako bierni palacze. To najważniejszy czynnik ryzyka zachorowań.
  •     Zanieczyszczenie powietrza (w miejscu pracy, wewnątrz pomieszczeń).
  •     Indywidualne predyspozycje (genetyczne, nieprawidłowy rozwój płuc).

Rozpoznanie
Jeśli wynik spirometrii wskazuje na obturację (czyli skurcz oskrzeli) i nie wraca do normy po podaniu leków rozszerzających oskrzela, to taka osoba może mieć POChP.

Dodatkowo lekarz prowadzący wykonuje badanie RTG klatki piersiowej (lub tomografię płuc) aby potwierdzić towarzyszące POChP zjawisko rozedmy oraz wykluczyć inne choroby, np. zapalenia płuc, włóknienia płuc lub raka płuca. Po postawieniu rozpoznania, lekarz planuje odpowiednią terapię.

Leczenie

Specjaliści zachęcają wszystkie osoby z dusznością wysiłkową i/lub kaszlem (które nie wiedzą dlaczego mają objawy) do odwiedzenia swojego lekarza POZ lub specjalisty pulmonologa/alergologa.

Leczenie i ograniczenie ekspozycji na czynniki drażniące drogi oddechowe mają na celu łagodzenie objawów, spowolnienie postępu choroby, zmniejszenie ryzyka występowania zaostrzeń i poprawę jakości życia chorych.

Najważniejszym elementem skutecznego leczenia jest całkowite zaprzestanie palenia tytoniu. Wszyscy chorzy na POChP odnoszą korzyść z regularnej aktywności fizycznej.

(Informacja: NFZ)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD