Środa z Profilaktyką. Profilaktyka zdrowia kobiet

Reklama

8 maja obchodzimy światowy dzień walki z rakiem jajnika. Dlatego pierwsza w maju Środa z Profilaktyką – akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana jest profilaktyce zdrowia kobiet.


Nasze codzienne zachowania mogą wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób. W Polsce według Krajowego Rejestru Nowotworów rak jajnika jest piątym co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet. Dotyka kobiety w każdym wieku, ale najwięcej zachorowań występuje w przedziale wiekowym od 40 do 70 roku życia.

W przypadku tego nowotworu brak jest charakterystycznych objawów, co powoduje późne jego rozpoznanie.

Jak powstaje rak jajnika? Kto w szczególności powinien być objęty diagnostyką? Na co powinno się zwrócić uwagę?

Na pytania w materiale filmowym na kanale Akademia NFZ odpowiada dr n. med. Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, ginekologii i położnictwa, Kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.Zbadaj się profilaktycznie. To nic nie kosztuje!

Choroba nowotworowa na wczesnym etapie rozwoju jest u większości chorych w 100% wyleczalna. Regularne badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie! W trosce o zdrowie, zachęcamy wszystkie Panie do korzystania z programów profilaktycznych. W kalendarzu badań można znaleźć informacje, które badania odpowiednio do wieku warto wykonać i do jakiego lekarza się udać. Szczegółowe informacje o bezpłatnych programach wraz z wykazem placówek dostępne są na stronie funduszu.

Nie odkładaj na potem badań:
  • usg piersi,
  • usg ginekologicznego,
  • mammografii,
  • cytologii.

Każda kobieta po 25. urodzinach powinna regularnie robić cytologię

Z Poradnika Pacjenta dowiesz się, na czym polega badanie cytologiczne i jak się do niego przygotować.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Poradnik Pacjenta: Jak się chronić przed rakiem szyjki macicy?Wiosna “Ze Zdrowiem”

Najnowszy 11 numer magazynu Ze Zdrowiem dedykowany jest zdrowiu kobiety – od dojrzewania i pierwszej wizyty u ginekologa, po przekwitanie. NFZ przypomina w nim w jaki sposób można troszczyć się o zdrowie na różnych etapach życia, gdy zmieniają się wymagania, a organizm ma inne potrzeby. Magazyn polecany jest także uwadze panów. Czasami prosta zachęta do badań może uratować zdrowie i życie.

Magazyn “Ze zdrowiem” – nr 11

Przed nami majowe święta – Dzień Mamy, Dzień Rodziny i także Dzień Dziecka. Zadbajcie o siebie i najbliższych, aby cieszyć się zdrowiem.


Czytaj też: W PUP w Radomsku są środki na kształcenie pracowników z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD