Szczepienie, które chroni przed rakiem

Reklama

Od 1 czerwca przeciwko HPV szczepią się bezpłatnie 12 i 13-latki. W całej Polsce zaszczepiło się już 100 tys. dzieci. Od 1 września na liście bezpłatnych leków dla dzieci znalazła się także szczepionka przeciw HPV. To oznacza, że z bezpłatnych szczepień skorzystają teraz także starsze nastolatki.


Rodzice, którzy chcą skutecznie chronić swoje dzieci przed nowotworami, które wywołuje wirus HPV teraz zaszczepią dzieci bezpłatnie. Warto to zrobić, bo jak przekonuje lekarz na raka szyjki macicy chorują także młode kobiety. Poddając się szczepieniu przeciw HPV zmniejszamy o ponad 90% ryzyko wystąpienia zmian przedrakowych i zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe.

Mniejsze ryzyko

Od 1 czerwca z bezpłatnych szczepień przeciw HPV korzystają dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r. Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy. W Łódzkiem z takich szczepień można skorzystać w 366 punktach szczepień, a zapisać na nie przez infolinię 989 lub Internetowe Konto Pacjenta.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.

Po co szczepić chłopców?

Mężczyźni mogą być nosicielami wirusa HPV. Nowotwory złośliwe i choroby związane z zakażeniem HPV u mężczyzn to: raka prącia, raka odbytu oraz nowotwory głowy i szyi, a także brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste). Zakażenie typami onkogennymi HPV u mężczyzn wiąże się z ryzykiem rozwoju w przyszłości stanów przedrakowych lub raka i poważnych chorób, którym warto wcześniej zapobiec. Szczepienie przeciw HPV zapobiega zakażeniu się wirusem, a w dalszej perspektywie chroni przed wystąpieniem niektórych chorób nowotworowych oraz brodawek narządów płciowych. Zaszczepiony w dzieciństwie mężczyzna nie będzie nosicielami wirusa HPV, co pomoże zmniejszyć również liczbę kobiet, które chorują na raka szyjki macicy i inne nowotwory wywołane przez HPV.

A co ze starszymi nastolatkami?

Od 1 września na liście bezpłatnych leków jest szczepionka przeciw HPV Cervarix. Dr n. med. Dorota Kolasa- Zwierzchowska specjalista ginekologii i położnictwa, Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Leczenia Endometriozy ICZMP w Łodzi:

Występuje ponad 150 typów HPV, umownie kwalifikuje się je jako wysoko- i niskoonkogenne. Jest niebezpieczny zarówno dla kobiet, jaki i dla mężczyzn. HPV wysokiego ryzyka odpowiedzialny jest za nowotwory szyjki macicy, pochwy, odbytu, zewnętrznych narządów płciowych męskich oraz co podkreśla się coraz częściej, głowy i szyi. Podtypy niskoonkogenne głównie manifestują się obecnością brodawek i kłykcin kończystych u obu płci. Do jego transmisji najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych, choć możliwe jest także zakażenie drogą wertykalną śródporodowo oraz sporadycznie, podczas wizyty u kosmetyczki, fryzjera czy tatuażysty.

Pacjenci do ukończenia 18 lat mają prawo do szczepionki ze 100% refundacją (BEZPŁATNIE). Bezpłatna szczepionka zostanie wydana w aptece na podstawie recepty z wpisanym kodem „DZ”. Wcześniej szczepionka Cervarix, na receptę, była refundowana w 50%, co znaczy, że trzeba było zapłacić 138 zł za 1 dawkę. Nastolatki wymagają podania od 2 do 3 dawek szczepionki. Każda dawka jest bezpłatna. Receptę może wystawić lekarz POZ, on także zakwalifikuje dziecko do szczepienia. Samo szczepienie odbędzie się w poradni POZ.

Jak rozmawiać z nastolatkiem o szczepieniach? Z pomocą przychodzi Przewodnik dla rodziców i lekarzy opracowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2022/12/10.-Przewodnik-dla-rodzicow-i-lekarzy.-Jak-rozmawiac-z-nastolatkami-o-sz…OK-osatteczny.pdf Poradnik podpowiada, jak rozmawiać z nastolatkiem i jakich argumentów użyć, aby dla obu, rodzica i dziecka szczepienie przebiegło bez większego napięcia.


Czytaj też: Są pieniądze na remont Miejskiej Biblioteki Publicznej

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD