UNIA NIE MA PRZED NIMI TAJEMNIC

Kto pełni funkcję szefa Komisji Europejskiej? Ile państw w UE rozpoczyna się na literę „A”? Gdzie położone jest miasteczko Schengen? Z jakich funduszy można czerpać korzyści z UE? Kiedy powstała UE? Gdzie podpisano traktat ustanawiający Wspólnoty Europejskie? Jeszcze z wieloma innymi pytaniami musieli się zmierzyć uczestnicy IV Powiatowego Konkursu Wiedzy o UE „Zjednoczeni w różnorodności”, którego organizatorem był Szkolny Klub Europejski „Młodzież dla Europy” z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 7 w Radomsku.
W konkursie, o charakterze turniejowym, udział wzięło siedmioro uczestników, reprezentujących:
PG w Kobielach Wielkich, PG w Strzałkowie oraz ZSG nr 2, 3, 4, 5 i 7 w Radomsku.
W jury konkursu zasiedli: Joanna Skrzydlewska (członek zarządu Województwa Łódzkiego) oraz Radosław Bartnik (wicedyrektor ZSG nr 7 w Radomsku).
Konkurs miał charakter indywidualny, każdą szkołę reprezentował jeden przedstawiciel. Konkurs składał się z pięciu konkurencji:
– Pierwsza konkurencja zatytułowana była „integracja UE”. Do kraju należało dopisać datę wstąpienia w struktury UE.
– Druga konkurencja – „poliglota”. Uczestnicy wysłuchiwali krótkich wypowiedzi w różnych językach UE, a ich zadaniem było odgadnięcie i zapisanie w języku jakiego kraju jest dana wypowiedź.
– Trzecia konkurencja „jaki to kraj?”. Na prezentacji pojawiło się sześć opisów dotyczących wybranych krajów UE. Uczestnicy musieli odgadnąć o jaki kraj chodzi?
– Czwarta konkurencja „unijni milionerzy”, czyli sześć pytań (w formule A-B-C-D) z zakresu historii UE, unijnych instytucji. Po każdym pytaniu uczestnicy zapisywali odpowiedź i sprawdzana była jej poprawność.
– Konkurencja piąta „Jeden z siedmiu” wzorowana na telewizyjnym „1 z 10”. Każdy miał trzy szanse. Na początku każdy otrzymywał po dwa pytania. Jeśli odpowiadał nieprawidłowo, tracił jedną szansę. Jeśli udało się przejść pierwszą i drugą rundę, w trzeciej uczestnicy wyznaczali się już sami. W tej konkurencji liczyło się to na ile poprawnych pytań odpowiedzieli zawodnicy. Za poprawną odp. otrzymywali plusa (tzw. małe punkty).
– Dodatkowo tzw. małe punkty otrzymywali za zachowane szanse. Na koniec zsumowano łączną liczbę małych punktów. W trakcie gry każdy z uczestników mógł skorzystać z pytania „bonus” za dwa punkty (poprawna odpowiedź plus dwa, niepoprawna – minus dwa). Nie były to łatwe pytania, dotyczyły funduszy i programów unijnych. Z pytaniem zaryzykował zmierzyć się tylko jeden z uczestników. Niestety, odpowiedź nie była poprawna – wyjaśnia opiekun klubu europejskiego Młodzież dla Europy Tomasz Mazur.
Ostatecznie, po bardzo emocjonującej ostatniej konkurencji, wyniki przedstawiają się w sposób następujący:
- miejsce: PG Strzałków (20 pkt.) (uczeń Kacper Derwisz)
- miejsce: ZSG nr 3 (19,5 pkt.) (Natalia Jędrzejczyk)
- miejsce: ZSG nr 5 (17,5 pkt) (Miłosz Kowalczyk)
- miejsce: ZSG nr 7 (Klaudia Andrzejczyk – reprezentantka SKE „Młodzież dla Europy”)
- miejsce: PG Kobiele Wielkie (Natalia Głogosz)
- miejsce: ZSG nr 2 (Wiktor Ciupa)
- miejsce: ZSG nr 4 (Michał Rutkowski)
Konkurs otrzymał patronat Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia, Urząd Marszałkowski w Łodzi był organizatorem głównych nagród dla uczestników oraz opiekunów.
(info: SKE „Młodzież dla Europy”)