W Drzewniaku powstanie Oddział Przygotowania Wojskowego. Rośnie zainteresowanie klasami mundurowymi o profilu wojskowym

Reklama

Od nowego roku szkolnego 2024/2025 klasa o profilu technik logistyk w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku będzie jednocześnie Oddziałem Przygotowania Wojskowego (OPW) pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Jest już decyzja MON.


Uczniowie, oprócz kształcenia ogólnego, dodatkowo będą realizować program przygotowania wojskowego w formie zajęć teoretycznych i praktycznych. Zajęcia praktyczne prowadzone będą przez jednostkę patronacką.

Pozytywną opinię w tej sprawie wydało Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Jak podkreśla szef CWCR, na terenie województwa łódzkiego stacjonuje szereg jednostek wojskowych, w związku z tym istnieje duże zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę w różnych specjalnościach wojskowych. Jednocześnie obserwuje się także duże zainteresowanie pracą w wojsku.

Obecnie w naszym województwie klasy mundurowe działają w 37 szkołach (w tym w ZSDiOŚ oraz w ZSP nr 1 w Radomsku), 12 placówek uzyskało już zezwolenie na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego. Od września taki oddział może powstać także w Drzewniaku.

Jak zaplanowano, oddział przygotowania wojskowego, ma działać w ramach Technikum Drzewnego i Ochrony Środowiska, gdzie już uczą się tzw. klasy mundurowe, w kierunku technik – logistyk z innowacją wojskową, w których uczniowie przygotowywani są m. in. do podejmowania działań na rzecz bezpieczeństwa. Szkoła posiada odpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną i bazę dydaktyczną.

ZSDiOŚ od lat współpracuje z 25. batalionem logistycznym 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszkowie Maz., 9. Łódzką Brygadą Obrony Terytorialnej i 93. Batalionem Lekkiej Piechoty w Łasku. Uczniowie klas mundurowych szkoleni są m. in. w zakresie obsługi i budowy broni, musztry, technik samoobrony, strzelania, ceremoniału wojskowego. Utworzenie oddziału przygotowania wojskowego umożliwi jeszcze bardzie ścisłą współpracę z wojskiem i lepsze przygotowanie uczniów do pracy w wojsku.

W naszej galerii poniżej można zapoznać się z ofertą ZSDiOŚ na rok szkolny 2024/2025:Czytaj też: Śladami “wędrującej szkoły”. Ekonomik zaprosił mieszkańców na historyczny spacer [FOTO]

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD