„WARSZYC”, A NIE ZIELIŃSKI HONOROWYM OBYWATELEM RADOMSKA?

Reklama

Pierwszy Minister ds. Kombatantów Zbigniew Zieliński nie zostanie Honorowym Obywatelem Miasta Radomska. Wniosek o nadanie tytułu odrzucili podczas dzisiejszej sesji miejscy radni. W zamian członkowie stowarzyszenia Wspólny Samorząd zaproponowali inną kandydaturę – generała Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.

O nadanie Zbigniewowi Zielińskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomska od kilku lat zabiega Stowarzyszenie Kombatantów i Miłośników Historii Armii Krajowej „Pękowiec”. Wniosek ten nie zyskał jednak aprobaty Rady Miasta. Podczas dzisiejszej sesji przedstawiciele stowarzyszenia Wspólny Samorząd zaproponowali, by ten zaszczytny tytuł nadać twórczy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, generałowi Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”.

– Pomysł na to, by to właśnie generał Stanisław Sojczyński „Warszyc” został Honorowym Obywatelem Miasta Radomska krąży w przestrzeni publicznej już od jakiegoś czasu. Gdy mamy do wyboru postać związaną z KWP, jednak nie tak czynnie uczestniczącą w walkach jak generał Sojczyński, stwierdziliśmy, że tytuł ten powinna otrzymać osoba, która jest twórcą KWP. Chciałbym zdecydowanie podkreślić, że nie chodzi nam o postać pana Zbigniewa Zielińskiego. Jest to osoba, która otrzymała Medal Miasta Radomska, bardzo zasłużona, ale nie aż tak, by zostać Honorowym Obywatelem Miasta Radomska. Naszym zdaniem tytuł ten powinien otrzymać Stanisław Sojczyński – mówi radny Jacek Gębicz. – Honorowe obywatelstwa nie powinny być przyznawane pochopnie. Absolutnie, w żaden sposób nie umniejszamy zasług Zbigniewa Zielińskiego, jednak moim zdaniem Stanisław Sojczyński to lepszy kandydat – dodaje przewodniczący Rady Miasta Łukasz Więcek.

Kandydaturę Stanisława Sojczyńskiego będzie rozpatrywać Kapituła ds. Opiniowania Wniosków o Nadanie Medalu Miasta Radomska i Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomska.

Zbigniew Zieliński (ur. w 1927 r.) – pułkownik Wojska Polskiego, członek Armii Krajowej i żołnierz wyklęty jako członek Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Działacz społeczny, założyciel i pierwszy kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz sekretarz stanu w rządach premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Waldemara Pawlaka.

***

Obecnie tytułem Honorowego Obywatela Miasta Radomska uhonorowani są: Józef Piłsudski, Stanisław i Tadeusz Różewicz, Jan Paweł II oraz Jerzy Semkow.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD