Zamówił ziemię. Odkrył w niej niewybuch z okresu II wojny światowej

Reklama

Takiego znaleziska nie mógł się spodziewać. Na jednej z posesji na terenie gminy Kodrąb, mężczyzna podczas rozgarniania ziemi znalazł niewybuch z czasów II wojny światowej.


Zgłoszenie o pocisku znalezionym na terenie gminy Kodrąb policjanci otrzymali w poniedziałek, 13 maja po godz. 19.

Mężczyzna podczas rozgarniania ziemi na własnej posesji znalazł niewybuch. Wszystko wskazuje na to, że pocisk pochodzący z czasów II wojny światowej został przywieziony na teren nieruchomości wraz z zamówioną ziemią. Miejsce zostało zabezpieczone przez policjantów. O znalezisku poinformowano patrol minersko-saperski, który zneutralizuje niewybuch na poligonie – informuje młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Niewybuch/niewypał – co zrobić, gdy go znajdziesz?

Chociaż od zakończenia działań II wojny światowej minęło sporo czasu, to nadal spotykamy się w życiu codziennym z jej pozostałościami. Znajdujemy wiele przedmiotów niekiedy bliżej nam nieznanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego. Nasza nadmierna ciekawość doprowadza do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.

“Zardzewiała śmierć ciągle groźna”

Znalezionych niewybuchów kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy.

Materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.

Pamiętajmy, że tego typu znalezisk nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Jeżeli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych a w szczególności dzieci. O znalezisku należy jak najszybciej poinformować najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze odpowiednio zabezpieczą teren i powiadomią saperów – dodaje policjant.

W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego.

Informując policję należy:

  • precyzyjnie określić miejsce odnalezienia;
  • określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość;
  • podać telefon /adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Czytaj też: Radomsko – rowerzystka potrącona przez BMW trafiła do szpitala

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD