Zgubiłeś dowód osobisty lub inny dokument? Zastrzeż go w systemie

Reklama

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Ogólnopolski system zastrzegania skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości chroni przed wyłudzeniami z ich użyciem.


System „Dokumenty Zastrzeżone” Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza skradzionych i zagubionych dokumentów. Dzięki aktywnej współpracy informacja o systemie DZ trafia do wszystkich jednostek terenowych na terenie całego kraju, a stamtąd do każdej osoby, która zgłasza problem kradzieży dokumentów.

Kampania informacyjna systemu „Dokumenty Zastrzeżone” jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i obywateli. Informacja o skradzionym bądź zagubionym dokumencie z jednego banku, poprzez system DZ, są błyskawiczne przekazywane do każdego banku i innych instytucji korzystających z systemu DZ. Samo zgłoszenie na policji, czy w urzędzie gminy, nie wystarczy – mówi aspirant Dariusz Kaczmarek, z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Co zrobić po utracie dokumentów?

  • Natychmiast zastrzec je w systemie „Dokumenty Zastrzeżone”;
  • W przypadku kradzieży powiadomić policję.

Gdzie zastrzegać?

  • W dowolnej placówce swojego banku;
  • Gdy ktoś nie ma rachunku bankowego, powinien iść do banku przyjmującego zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów (aktualne lista znajduje się na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl). Wystarczy zastrzec dokument w jednym oddziale, aby dane automatycznie trafiły do każdego banku, firmy lub instytucji korzystającej z systemu DZ.

Jakie dokumenty zastrzegać?

Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, książeczka wojskowa, dowód osobisty i karta płatnicza.

Dlaczego trzeba zastrzec dokumenty?

Nie ma znaczenia, czy dokument skradziono czy zagubiono. Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem:

  • wyłudzenia kredytów i pożyczek;
  • wynajem mieszkań i pokoi hotelowych (unikanie opłat, kradzieże wyposażenia);
  •  kradzieże wypożyczonych samochodów i innych rzeczy.

Więcej informacji na www.DokumentyZastrzezone.pl.


Czytaj też: Przebudowa ulicy Brzeźnickiej w Radomsku: 6 firm zgłosiło się do przetargu


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida oraz iOS w sklepach Google Play i App Store.
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD