Zlot Hufca Radomsko 2024 w stanicy harcerskiej w Białym Brzegu [FOTO]

Reklama

Coroczną tradycją radomszczańskiego środowiska harcerskiego jest Zlot Hufca, w którym biorą udział wszystkie jednostki. Na Stanicy Harcerskiej w Białym Brzegu ponad 350 zuchów, harcerzy i harcerek spotkało się, aby podsumować swoją dziesięciomiesięczną pracę.


Trzy czerwcowe dni (od 14 do 16 czerwca) członkowie i członkinie Hufca ZHP Radomsko spędzili tradycyjnie na Stanicy Harcerskiej w Białym Brzegu. Program tegorocznego zlotu przepełniony był działaniami, które pozwoliły uczestnikom na poznanie tajników różnych zawodów. Profesje te już dziś są atrakcyjne na rynku pracy i mogą stanowić inspiracje do przyszłych wyborów zawodowych.

Cieszę się, że jak co roku mogliśmy spotkać się na Stanicy Harcerskiej w Białym Brzegu, aby podsumować całoroczną pracę, ale przede wszystkim spędzić czas we wspólnym gronie podejmując nowe wyzwania, zawierając nowe przyjaźnie i zdobywając umiejętności, które zostaną z nami na całe życie – wspomina hm. Katarzyna Kurc, Komendantka Hufca ZHP Radomsko.

Sprawności na całe życie, to hasło, które towarzyszy codziennym harcerskim działaniom. Zdobywając je, harcerscy wychowankowie zyskują umiejętności, które wykorzystają nie tylko na harcerskich zbiórkach, ale także właśnie w przyszłym życiu zawodowym, niezależnie czy wybiorą ścieżkę aktora, lekarki, inżyniera, czy prawniczki. Wydarzeniem towarzyszącym zlotowi były także manewry ratownicze przeznaczone dla chętnych uczestników i uczestniczek, którzy mogli dzięki temu dowiedzieć się, jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podczas manewrów harcerze mogli nauczyć się, że warto pomagać i reagować bez wahania, dbając przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Skierowaliśmy także uwagę na potrzebę zapewnienia wsparcia psychicznego poszkodowanego. Sytuacje, z jakimi mieli okazję spotkać się uczestnicy manewrów zdarzają się w życiu codziennym. Teraz harcerze i harcerki wiedzą już co zrobić, aby móc nieść pożyteczną pomoc – wspomina hm. Michał Kucharski, koordynator akcji.

Zapewniając możliwość wszechstronnego rozwoju nie zabrakło także stworzenia pola do przedstawienia inicjatyw artystycznych podczas przeglądu piosenek i improwizowanych form aktorskich. Jak co roku podczas zlotu hufca od piątku do soboty obyło się współzawodnictwo gromad i drużyn, które podsumowane zostało niedzielnym apelem.

Wyniki prezentują się następująco:
Trasa zuchowa:

 1. miejsce: 12 Gromada Zuchowa „Gwiezdne Ludki”
 2. miejsce: 17 Gromada Zuchowa „Zielone Ufoudki”
 3. miejsce: 40 Gromada Zuchowa „Czerwone Muchomorki”, 13 Gromada Zuchowa „Cytrynowa Trzynastka”

Trasa harcerska i starszoharcerska:

 1. miejsce: 85 Pajęczańska Drużyna Harcerska „Brzask”
 2. miejsce: 13 Radomszczańska Drużyna Harcerzy „Stalowa Trzynastka”
 3. miejsce: 25 Radomszczańska Drużyna Starszoharcerska „Kotwicz”

Uroczysty apel to także miejsce na przyznanie mian za całoroczną pracę. Dzięki systemowi mian jednostki mają szansę porównywać swoją pracę sprzed roku, drużynowi samodzielnie lub z pomocą rady drużyny oceniają postęp względem zeszłorocznych dokonań. Miana nazywane są podkowami, co ma nawiązywać do bohatera Hufca ZHP Radomsko, czyli Roju „Metal” – konspiracyjnej nazwy hufca podczas II Wojny Światowej, która zaczerpnięta została od zakładów przetwórstwa metalowego „Metalurgia”.

Jednostki, które otrzymały Brązową Podkowę:

 • 1 Gromada Zuchowa „Dębowe Królestwo”,
 • 56 Gromada Zuchowa „Błękitne Bractwo”,
 • 6 Drużyna Harcerska z Płoszowa,
 • 12 Drużyna Harcerska „Zodiak” z Kodręba,
 • 43 Radomszczańska Drużyna Harcerek „Płomienie”,
 • Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Tacy Sami”,
 • 4 Radomszczańska Drużyna Harcerzy,
 • 13 Radomszczańska Drużyna Wędrownicza „Czarna Trzynastka”,
 • 14 Drużyna Wędrownicza „Kompania” z Kamieńska,
 • 40 Radomszczańska Drużyna Wędrownicza „Piorun”.

Jednostki, które otrzymały Srebrną Podkowę:

 • 12 Gromada Zuchowa „Gwiezdne Ludki” z Kodręba,
 • 9 Drużyna Harcerska „Promieniści” ze Strzelec Wielkich,
 • 13 Radomszczańska Drużyna Harcerzy „Stalowa Trzynastka”,
 • 27 Radomszczańska Drużyna Harcerek „Coś”,
 • 37 Radomszczańska Drużyna Harcerzy „Ponurczycy”.

Jednostki, które otrzymały Złotą Podkowę:

 • 13 Gromada Zuchowa „Cytrynowa Trzynastka”,
 • 17 Gromada Zuchowa „Zielone Ufoludki”,
 • 40 Gromada Zuchowa „Czerwone Muchomorki”,
 • 13 RDH „Bursztynowa Trzynastka”,
 • 24 Radomszczańska Drużyna Harcerska „Leliwa”,
 • 25 Radomszczańska Drużyna Starszoharcerska „Kotwicz”,
 • 85 Pajęczańska Drużyna Harcerska „Brzask”.

Drużyną sztandarową Hufca ZHP Radomsko została 24 Radomszczańska Drużyna Harcerska „Leliwa”. Zlot Hufca rokrocznie jest także wydarzeniem, podczas którego doceniona zostaje całoroczna praca drużynowych, czyli najważniejszych harcerskich wychowawców i wychowawczyń.

Drużyną sztandarową Hufca ZHP Radomsko została 24 Radomszczańska Drużyna Harcerska „Leliwa”. Doceniono również całoroczną pracę drużynowych, czyli najważniejszych harcerskich wychowawców i wychowawczyń.

Tytuł najlepszej drużynowej Hufca ZHP Radomsko został przyznany pwd. Wiktorii Śliskowskiej, drużynowej 25 Radomszczańskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Kotwicz”. Wręczono także Listy Pochwalne Naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego hm. Martyny Kowackiej.

Hufiec Radomsko należy do Związku Harcerstwa Polskiego, czyli największej organizacji wychowawczej dla dzieci i młodzieży. Hufiec działa od ponad 100 lat, obecnie zrzesza ponad 700 zuchów, zuchenek, harcerzy, harcerek, instruktorów i instruktorek terenie powiatu radomszczańskiego i pajęczańskiego. Dzieci i młodzież będący harcerskimi wychowankami podczas śródrocznych działań mają okazję nauczyć się wielu przydatnych umiejętności poprzez stawianie wyzwań. Wychowanie metodą harcerską pozwala im na osiąganie indywidualnych celów i zamierzeń, uczy współdziałania w małej, rówieśniczej grupie, a także pozwala na przeżywanie wielu przygód wykorzystując przy tym kontakt z naturą.Czytaj też: Jubileusz 25-lecia Radomszczańskich Spotkań Integracyjnych [FOTO i VIDEO]

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD