Europejski Tydzień Szczepień 2024

Reklama

W dniach 21-27 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa, a także przez organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz inne podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia.


Tegoroczna kampania ma na celu poprawę wykonywania szczepień ochronnych. Szczepionki uratowały życie milionów ludzi w Europie i na całym świecie. Powszechne szczepienia pomogły wyeliminować ospę i polio z Europy i sprawiły, że niegdyś często występujące choroby stały się rzadkością.

Szczepiąc się, ludzie zyskują ochronę przed poważnymi problemami zdrowotnymi, a czasem nawet śmiercią na skutek chorób zwalczanych drogą szczepień. Zaszczepienie się może zatem pomóc także w ochronie małych dzieci, osób starszych, osób ze słabym układem odpornościowym, pacjentów onkologicznych i osób niemogących przyjąć szczepionki z powodów medycznych, a więc wszystkich tych, którzy są zagrożeni w sytuacji szerzenia się chorób w społecznościach.

W ciągu ostatnich kilku lat, w czasie pandemii, postęp w zakresie szczepień uległ zahamowaniu. Chociaż w 2022 r. na całym świecie zaszczepiono ponad 4 miliony dzieci więcej w porównaniu z 2021 r., nadal 20 milionów dzieci nie otrzymało co najmniej jednej szczepionki.

Narastające konflikty, pogorszenie koniunktury gospodarczej i wzrost niechęci do szczepień to tylko niektóre z zagrożeń dla wysiłków mających na celu dotarcie do tych dzieci. Stąd ważne jest podkreślanie znaczenia szczepień – po to, aby chronić ludność przed chorobami, którym można zapobiec właśnie poprzez szczepienia.

Materiały edukacyjne dot. ww. tematu  można pozyskać ze stron internetowych: https://szczepienia.pzh.gov.pl/ oraz  WHO.

Masz wątpliwości, pytania, chcesz porozmawiać z ekspertem?

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomsku zaprasza w dniach 22 – 26 kwietnia do punktu edukacyjno-informacyjnego poświęconego tematyce szczepień ochronnych, znajdujący się w siedzibie placówki przy Alejach Jana Pawła II nr 9 w Radomsku.

Punkt będzie działał w godzinach od 9:00 do 14:00 w pokoju nr 3.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD