Kupujesz auto na portalu aukcyjnym? Uważaj na oszustów

Reklama

Przestępcy wymyślają nowe sposoby na zdobycie twoich pieniędzy. Przez chęć szybkiego kupna atrakcyjnego samochodu możesz stracić oszczędności. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność.


W dzisiejszych czasach wielu z nas większości zakupów dokonuje przez internet. Kupujemy produkty codziennego użytku, ale również szukamy wymarzonego pojazdu. Pamiętaj, że zawsze powinieneś być czujny, bo twoja nieuwaga może kosztować cię utratę wszystkich oszczędności, które masz na koncie. Na szczęście wystarczy świadomość zagrożenia, by nie wpaść w sidła zastawione przez przestępców.

Jednym z oszustw, gdy mowa o sprzedaży pojazdu na portalu aukcyjnym, jest metoda ,,na zaliczkę”. Najpierw pojawia się wspaniała ,,okazja” na portalu sprzedażowym. Pojazd jest w rewelacyjnym stanie, a jego cena jest niezwykle kusząca. Gdy kontaktujemy się ze sprzedawcą słyszymy, że auto nie ma żadnych wad, jednak jest wielu chętnych, a ty wiesz, że ogłoszenie nie będzie długo ,,wisieć”.  Sprzedający prosi o przelanie zaliczki, jako forma rezerwacji. Gdy wpłacisz zaliczkę najczęściej kontakt się urywa, a ty jesteś jednym z wielu, którzy dali się nabrać na ,,super ofertę” oszustów.

Kolejną metodą przestępców jest oferta na sprzedaż pojazdu “pod dom”. Na portalu aukcyjnym pojawia się bardzo atrakcyjny pojazd. Zwykle w ogłoszeniu nie ma numeru telefonu, ale możemy kontaktować się ze sprzedawcą za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego.

Po wysłaniu pytania w odpowiedzi dowiadujemy się, że auta nie ma w Polsce, ale w każdej chwili może być sprowadzone “pod dom”. Wpłacamy zaliczkę (np. tysiąc euro), jednak często oferta obejmuje konieczność wpłaty całej sumy, ta jednak pozostanie w depozycie, dopóki nie potwierdzimy, że samochód jest w porządku. Jak łatwo się domyśleć, żadnego auta nie ma, a my, jak i wielu innych zostaliśmy oszukani – mówi podkom. Adam Dembiński Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Co zrobić żeby nie wpaść w sidła oszustów:

  • nigdy od prywatnej osoby nie kupujmy pojazdu, jeżeli nie możemy go wcześniej zobaczyć, przed wpłaceniem pieniędzy;
  • uważajmy zwłaszcza na oferty, które mogą zawierać błędy językowe, ponieważ to może wskazywać, że do tworzenia treści ogłoszenia wykorzystano translatory;
  • jeżeli sprzedawca nie chce nawiązać kontaktu telefonicznego, to powinno wzmóc naszą czujność;
  • jeśli kupujemy drogi sprzęt wybierzmy opcję płatności “za pobraniem”;
  • sprawdźmy opinie o sprzedawcy w kilku źródłach, np. na forach internetowych;
  • uwaga na szczególne „okazje” i „promocje”, jeśli cena jakiegoś towaru jest nieproporcjonalna do jego rzeczywistej wartości zrezygnuj z wykonania transakcji;
  • sprawdź, czy firma podana w ogłoszeniu istnieje, czy jest zarejestrowana;
  • jeśli nie jesteśmy pewni lub coś budzi naszą wątpliwość zrezygnujmy z wykonania transakcji;
  • nigdy nie wprowadzaj danych na stronie, do której przekierowała Cię osoba trzecia;
  • nie wolno udostępniać swoich danych osobowych osobom, których nie znamy.

Czytaj też: Pożar stodoły w Borowie w gminie Gidle. Przyczyną podpalenie?

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD