Marzanna utopiona, wiosna przywitana [FOTO]

Reklama

Dzieci z radomszczańskich szkół i przedszkoli oficjalnie pożegnały zimę i przywitały nadchodzącą wiosnę. By tradycji stało się zadość w rzece utopiona została Marzanna.


Powitanie wiosny zostało zorganizowane przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 8 im. Przyjaciół Dzieci wraz z Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty plastyczne z tworzenia Marzanny oraz część artystyczna przygotowana w wykonaniu uczniów szkół i przedszkoli.

Dzieci przemaszerowały ulicami miasta do parku Świętojańskiego, by nad rzeką utopić marzannę.

Marzanna symbol zimy

Obrzęd topienia Marzanny związany jest ze słowiańskimi wierzeniami pogańskimi. Wiązał się z cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej, tzw. z Jarymi Godami. Marzanna uosabiała boginkę śmierci, nazywana była „Marą”, „Morą”, „Śmiercichą”. Dawniej wykonywano kukłę ze słomy, którą ozdabiało się w odświętny strój. Gotową kukłę mocowano na kiju i specjalny orszak wynosił Marzannę ze wsi do pobliskiej rzeki. Niekiedy kukła była dodatkowo podpalana lub też rozbierana z ubrań – wszystko po to, aby przepędzić “uśmiercić” zimę, a pobudzić do życia przyrodę. Obrzęd ten miał za zadanie zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.

21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Tego dnia obchodzimy również Dzień Wagarowicza, Światowy Dzień Zespołu Downa, Międzynarodowy Dzień Poezji, Światowy Dzień Lasu, a także Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją RasowąCzytaj też: Dominik Żulicki – koncert z okazji Światowego Dnia Poezji. Zaprasza MBP w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD